Czech Nature Photo vyhrál Macík s probouzejícími se kaloni

foto Fotografií roku pilotního ročníku soutěže Czech Nature Photo se 21. září stal snímek Stanislava Macíka V očekávání noci. Je na něm zachycena skupinka kaloňů, kteří se právě probouzejí. Macík pořídil vítězný snímek v malé vesnici poblíž senegalského města Koalak. Nejlepší snímek vybrala porota z 3140 fotografií, do sedmi kategorií je poslalo 467 autorů, kteří se věnují fotografování přírody.

Praha - Fotografií roku pilotního ročníku soutěže Czech Nature Photo se stal snímek Stanislava Macíka V očekávání noci. Je na něm zachycena skupinka kaloňů, kteří se právě probouzejí. ČTK to sdělil Radek Polák ze společnosti Czech Press Photo, která soutěž organizovala. Nejlepší snímek vybrala porota z 3140 fotografií, do sedmi kategorií je poslalo 467 autorů, kteří se věnují fotografování přírody.

Macík pořídil vítězný snímek v malé vesnici poblíž senegalského města Koalak. Kaloňové, jejichž tělo je podobné tělu netopýrů, ale jejich hlava se nápadně podobá liščí hlavě, v hojném počtu obléhali jediný baobab uprostřed malého náměstí, uvedl Macík. "Byli jsme pro ně doslova předčasný budíček, protože při hledání co nejlepšího pozorovacího místa jsme u místních domorodců a nepřeberného houfu dětí vzbudili obávanou zvědavost," komentoval Macík pořízení snímku.

Macíkova fotografie uspěla také v kategorii Savci. V kategorii Ptáci zvítězil Jiří Hřebíčkem se snímkem Racek. Rostislav Štefánek obstál v kategorii Plazi, obojživelníci a podvodní život s fotografií Jarní romance ropuchy obecné. Ropucha na snímku proplétá řetězce svých vajíček zaplavenou trávou a vytváří tak podvodní pavučiny. V kategorii Bezobratlí vyhrál Petr Bambousek se snímkem křižáka z rodu Gasteracantha, který patří k nejatraktivnějším pavoukům na Borneu. Vítězem kategorie Český les je Jan Bainar, jenž zachytil zmrzlé stromy v oblasti beskydských Trojanovic. Kategorii České zemědělství a venkov vyhrál Zdeněk Dvořák s výlovem kaprů a kategorii Zvířata v lidské péči Roman Šimek, který vyfotil gorilího samce Richarda z pražské zoo, jenž si ze zubů vybírá zbytky jídla.

Nominované a některé další práce byly v průběhu léta k vidění v pražské zoologické zahradě i v galerii Czech Photo Centre, kde mohli také návštěvníci vybírat snímek, který se jim líbil nejvíce. Cenu diváků Czech Nature Photo získal Michal Dobeš za fotografii zachycující dovádění lišek v japonském Nemuru.

Hlavní porotu tvořili dlouholetí fotografové živé přírody Michal Krause a Rostislav Stach, Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo a centra Czech Photo Centre, a ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 19. srpna 2018

Očekáváme v 13:00 30°C

Celá předpověď