Cyklus Gen uvede Mašínovy, Petra Čecha či Madeleine Albrightovou

foto V USA zemřel 13. srpna po delší nemoci Ctirad Mašín, jeden z odbojářů, kteří vedli ozbrojený odpor proti komunistickému režimu. ** Nedatovaný archivní snímek **

Praha - Další významné osobnosti, které přispěly svým dílem, životem či úspěchem k rozvoji české společnosti, představí v podzimním vysílání v pokračujícím cyklu Gen Česká televize. Už dnes večer to bude publicista a spisovatel Karel Hvížďala pohledem režiséra Petra Zelenky, v příštím týdnu rodina Mašínových pohledem Jana Nováka, uvedl ve vyjádření pro ČTK Daniel Maršalík z České televize.

"Portrét fotbalového brankáře Petra Čecha přinese Jakub Sommer a první českou Miss World Taťánu Kuchařovou ve svém režijním debutu Ondřej Gregor Brzobohatý," uvedl. Herec a režisér Jiří Mádl si také poprvé vyzkoušel žánr dokumentu, a to na portrétu parazitologa Julia Ševčíka (22. října). Mezi dalšími osobnostmi nebude chybět jedna ze světově nejznámějších Češek naší novodobé historie, politička Madeleine Albrightová pohledem režiséra Dušana Trančíka. Tento Gen bude odvysílán poslední říjnovou neděli.

Podzimní premiéru dále budou mít dokumentární medailony hokejisty Jiřího Holečka, chirurga Bohdana Pomahače, architekta Josefa Pleskota, herečky a bývalé první dámy Dagmar Havlové Veškrnové a generála Petra Pavla.

"K dokumentárnímu žánru se po delší době vrátí Jiří Menzel, který natočí díl o kameramanovi Jaromíru Šofrovi, s nímž spojil podstatnou část své vlastní profesní dráhy," dodal Maršalík.

První díl cyklu v produkci společnosti Febio se na veřejnoprávní obrazovce objevil 4. ledna 1993 a ve třech cyklech představil 284 osobností, každou v necelých 15 minutách. Po patnácti letech se letos v lednu tyto portréty do televize vrátily ve čtvrté řadě, která nabídne dalších padesát dílů. Zastoupení osobností zachovává pestrost různých oblastí lidských činností a profesí. I nyní každý díl uvádí původní znělka s lidskou stopou s hudbou Martina Němce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. července 2018

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď