ČSSD chce předčasné volby, shání poslance pro rozpuštění Sněmovny

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka hovoří 14. června na Pražském hradě s novináři po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

vydáno: 22.06.2013, 21:05 | aktualizace: 22.06.2013 21:18

Praha - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda Michal Hašek dnes večer v Lánech zopakovali prezidentu Miloši Zemanovi požadavky své strany na rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb. Chtějí tak řešit situaci po demisi premiéra Petra Nečase (ODS). Sociálnědemokratičtí politici také novinářům po setkání se Zemanem řekli, že se v nadcházejících dnech budou snažit ve Sněmovně najít 120 poslanců napříč politickým spektrem, kteří by rozpuštění dolní komory parlamentu podpořili.

Reklama

Podle Sobotky se zástupci ČSSD se Zemanem shodli na tom, že je dobře, že Nečasova vláda skončila. Diskutovali také o všech alternativách vývoje, které se nyní otevírají.

ČSSD podle Sobotky jednoznačně podporuje rozpuštění Sněmovny a uskutečnění voleb v co nejkratším termínu. Zemanovy preference ani jeho názory na alternativní vývoj, například na jmenování úřednického kabinetu nebo vlády současné koalice ODS, TOP 09 a LIDEM pod novým premiérem, Sobotka nechtěl komentovat.

"Myslím si, že prezident republiky má právo na to, aby tyto věci sdělil sám, za svoji osobu," řekl Sobotka. "Pan prezident nás informoval o tom, že definitivní stanovisko oznámí veřejnosti v úterý," dodal.

"Zastupovali jsme ty občany, kteří si přejí a volají po nových volbách do Poslanecké sněmovny, zatímco v minulých dnech zástupci ODS a TOP 09 prezentovali názor politických stran, které se snaží udržet ve vládě bez ohledu na to, co se stalo," řekl Sobotka.

"Já jsem přesvědčen o tom, že se Miloš Zeman zachová jako státník, rozhodne v zájmu státu, nikoli v zájmu jedné politické strany, a v tomto smyslu také očekávám úterní oznámení prezidenta republiky o tom, jak současnou ústavní a vládní krizi řešit," doplnil předsedu ČSSD Hašek.

Hašek také uvedl, že v prezidentských volbách volil právě Zemana a že mu věří. "Věřím, že splní to, co sliboval občanům před prezidentskou volbou," poznamenal. Zeman se v předvolební kampani vymezoval vůči politice Nečasovy vlády.

ČSSD usiluje o získání 120 hlasů ve Sněmovně, které jsou potřeba pro její rozpuštění. Sobotka uvedl, že by se sociální demokraté nepřipravovali na mimořádnou schůzi Sněmovny, pokud by prý neexistovala reálná šance na její rozpuštění. Sobotka se domnívá, že ve skutečnosti za celé tři roky mají největší šanci na to, aby skončilo období pravicových stran a lidé mohli rozhodnout o nové vládě.

"Pokus pokládám za velmi realistický, není to v žádném případě plácnutí do vody," tvrdí Sobotka, podle něhož má ČSSD šanci, aby postupně shromáždila dostatek hlasů. Je si ale vědom, že k tomu bude nutná podpora TOP 09, nebo ODS. Sobotka věří, že tyto strany přistoupí realisticky k řešení politické krize.

Vystoupení představitelů ČSSD před novináři narušila skupina lidí propagující elektronické kouření. Lidé v převlecích za elektronické cigarety s viditelným logem výrobce si během tiskové konference sociálnědemokratických předáků stoupli za Sobotku a Haška s transparenty s nápisy "Zeman smrdí od hlavy", "Už nám to fakt nevoní" či "Společně to vydýcháme".

Autor:
www.ctk.cz

Zpět
Další články k tématu: , ,
sms e-mail Newsmarket ČTK Výběr zpráv e-mailem a SMS Newsmarket ČTK

Diskuse k článku

23.06.2013 15:15
socani: ...
23.06.2013 14:21
souhlas: ...
23.06.2013 14:20
souhlas: schopni uvažovat jen v rozmezí zlodějny a chlastu...
23.06.2013 12:32
občan: ...
23.06.2013 12:19
Elen: Tak proč tihle náckové nedemonstrovali např. v...


Reklama

Anketa

Věříte tomu, že Rusko nezasahuje do dění na Ukrajině? (zpráva)

34% Ano
66% Ne
Počet hlasujících: 5750
Dnes je 21.4.2014, svátek má Alexandra
Reklama
Reklama
Deset let v EU
Deset let v EU

Není důvod slavit 10 let členství v EU, míní Klaus

Ukrajinská krize
Ukrajinská krize

Mrtví při incidentu na Ukrajině, Kyjev a Moskva se obviňují
Fotogalerie

Velikost textu: a a A