ČR se poprvé zapojí do iniciativy na podporu finanční gramotnosti

foto Škola, třída, studenti, žáci, tablet - ilustrační foto.

Praha - Česká republika se letos poprvé zapojí do mezinárodní iniciativy Global Money Week, která podporuje finanční gramotnost mladých lidí. V týdnu od 27. března do 2. dubna se v jejím rámci bude ve školách a zájmových organizacích konat série přednášek a workshopů s názvem Uč se, šetři, vydělávej, které dětem nabídnou setkání s odborníky v oblasti financí. ČTK to dnes sdělila mluvčí akce Dana Špicarová.

Do projektu se mohou bezplatně přihlásit všechny základní a střední školy v ČR v rámci výuky finanční gramotnosti, která je součástí rámcového vzdělávacího programu škol. Do 22. března musí zorganizovat akci, která bude splňovat podmínky organizátorů, a přihlásit ji přes registrační formulář do světového kalendáře Global Money Week. Za svou účast pořadatelé získají oficiální certifikát.

Pořádaná akce by měla využívat interaktivní přístup k práci, může stát na herních nebo koučovacích principech, nebo zážitkové pedagogice. Každá z akcí by podle organizátorů měla u účastníků rozvíjet nejen znalosti o zadaném tématu, ale i schopnosti kritického myšlení a uplatnění znalostí v praxi.

"Naším cílem je, aby děti a mladí lidé mimo znalostí získali i potřebné dovednosti, které pak v různých životních situacích budou moci použít," uvedla národní organizátorka projektu Marta Gellová ze společnosti EFPA ČR, která je součástí evropské sítě organizací udělujících certifikáty v oblasti finančního poradenství a plánování.

Akce by děti měla seznámit s tím, jak by měly správně hospodařit s penězi a na co by si přitom měly dávat pozor. "Doba je v tomto ohledu velmi náročná a chybné rozhodnutí může mít fatální následky," dodala její kolegyně Jana Merunková z neziskové organizace yourchance o.p.s., která se mimo jiné zaměřuje na podporu finanční gramotnosti ve školách.

Záštitu nad akcí převzala ministerstva školství a financí. Projekt podporuje také Česká národní banka. Program Global Money Week vyvrcholí 3. dubna odbornou konferencí Systémové změny ve finančním vzdělávání.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

1°C

Dnes je pondělí 18. prosince 2017

Očekáváme v 3:00 -2°C

Celá předpověď