ČR pošle na pomoc s migrací 20 mil. Bulharsku, 10 mil. Jordánsku

foto Registrační a přijímací středisko pro uprchlíky v bulharském Harmanli

Praha - Na pomoc s hlídáním hranic pošle Česká republika 20 milionů korun do Bulharska. Vláda dnes také schválila dar deset milionů korun Jordánsku na zvládání migrační vlny ze Sýrie. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

České peníze by v Bulharsku měly pokrýt náklady na nákup vybavení a aut pro pohraniční policii či vybudování objektu pro policisty u hranic se Srbskem. Část peněz by měla jít na rekonstrukci registračního a přijímacího střediska v Harmanli.

Česká vláda posílá na řešení uprchlické krize peníze i dalším zemím, které jsou na balkánské trase. Letos například získala Makedonie 20 milionů korun, Řecko pět milionů a 2,5 milionu korun šlo přijímacím a tranzitním centrům na balkánské migrační trase. Dalších 20 milionů korun by mělo získat Srbsko.

Jordánská vláda chce peníze z Česka využít na efektivnější zvládání migrační vlny ze Sýrie a integraci Syřanů, kteří na jordánském území zůstávají dlouhodobě. Také do zemí Blízkého východu Česko posílá finanční dary pravidelně. Letos šlo například 40 milionů korun na rekonstrukci uprchlického tábora Azrak v Jordánsku, poloviční částka byla zaslána na rozvoj uprchlického tábora Kawergosk v Iráku, pět milionů korun získalo Turecko.

Peníze do balkánských i blízkovýchodních států putují z programu na pomoc uprchlíkům a státům trpícím silnými migračními tlaky. Program vláda schválila v loňském roce. Letos v něm je připraveno 150 milionů korun, zahraniční země zatím získaly 92,5 milionu korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď