ČR a Německo se dohodly na spolupráci 4. brigády a německé divize

foto Ilustrační foto - Zhruba 250 vojáků se 27. listopadu účastnilo výcviku ovládnutí letiště v Bechyni na Táborsku. Vyvrcholilo tím čtyřdenní cvičení 4. brigády rychlého nasazení.

Brusel - Dohodu o budoucí těsné spolupráci české 4. brigády rychlého nasazení s německou 10. obrněnou divizí dnes v Bruselu podepsali ministři obrany obou zemí Martin Stropnický a Ursula von der Leyenová. Smyslem bude připojení české jednotky k německé divizi tak, aby spolu mohly obě uskupení intenzivně cvičit a být také případně společně nasazeny.

V rámci NATO už několik let existuje koncept takzvaných "páteřních států", kdy se k armádám velkých členských zemí v užší spolupráci přidávají svými jednotkami a schopnostmi méně silní spojenci.

"Spolková republika bude nepochybně hrát stále silnější roli z hlediska obrany," poznamenal dnes v Bruselu Stropnický s tím, že ČR pojí s německým sousedem strategické partnerství. Pro českou armádu je tak podle něj "logickým krokem", že 4. brigáda bude cvičit v rámci německé divize. Česko podle něj brigádu nikomu "nevěnuje", její cvičení bude standardním způsobem schvalovat česká vláda. Dnešní podpis není právním závazkem, ale jen vyjádřením společné vůle.

Německo také počítá se spoluprací své divize rychlého nasazení s rumunskou 81. mechanizovanou brigádou. Podle německých diplomatů by první společné cvičení mělo přijít už letos, čeští důstojníci by měli pracovat na velitelství německé divize ve Veitshöchheimu. Cílem je vyšší schopnost vzájemné spolupráce německých jednotek s českými a rumunskými partnery i posílení role Německa jako páteřního státu evropské části aliance.

Vojáci všech tří zemí by se měli společně vzdělávat a účastnit se společných cvičení, aby se zvýšila jejich společná bojová síla a možnost společného nasazení rozdílné vojenské techniky jednotlivých států. Německo podobným způsobem spolupracuje i s Nizozemskem, v současnosti jsou k německým velitelským strukturám přičleněny dvě třetiny nizozemských ozbrojených sil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď