Cosma na Prague Proms dirigoval svoji hudbu k francouzským filmům

foto Koncert rumunského dirigenta Vladimira Cosmy s Českým národním symfonickým orchestrem v rámci 13. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms, 10. července v Praze..

Praha - Rumunský skladatel Vladimir Cosma v rámci festivalu Prague Proms dirigoval svoji hudbu k filmům francouzských režisérů Claudea Zidiho, Claudea Pinoteaua, Francise Vebera a dalších. Zaplněná Smetanova síň aplaudovala hudbě ze snímků, v nichž jako herci excelovali Jean-Paul Belmondo, Louis de Funes, Pierre Richard, Lino Ventura nebo Jean Reno. S Českým národním symfonickým orchestrem (ČNSO) vystoupili instrumentální i vokální sólisté.

Ačkoliv se sedmasedmdesátiletý Cosma narodil v Rumunsku, komponoval převážně pro filmy francouzské produkce. Večer otevřela skladba z filmu Eso es, kterou jako všechny ostatní doprovodily plakáty a fotografie na projekční ploše. Dále zazněly mimo jiné skladby z filmů Jaguár, Dobrodružství rabína Jákoba, Hračka, Sedmý terč, Křidýlko nebo stehýnko, Zvíře nebo Velký blondýn s černou botou.

Koncert rumunského dirigenta Vladimira Cosmy s Českým národním symfonickým orchestrem v rámci 13. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms, 10. července v Praze.  Vedle členů ČNSO a sboru ČNSO vystoupili sóloví hosté. Dlouhotrvající potlesk si za své výkony vysloužili například sopranistka Irina Baiantová, harmonikář Greg Zlap, hráč na Panovu flétnu Cezar Cazanoi, trumpetista Emil Bizga, houslista David Castro nebo cembalista Marius Preda.

Cosma získal mnoho mezinárodních cen, mezi nimi například v roce 1982 a 1984 dva Césary za nejlepší hudbu k filmům Diva a Tančírna. V Cannes byl v roce 1983 oceněn Grand Prix du Disque. Loni i letos oslavil 50 let své profesionální kariéry koncerty ve Francii a ve Švýcarsku.

Letošní 13. ročník mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms otevřela 21. června světová premiéra Koncertu pro housle a orchestr hollywoodského skladatele Dannyho Elfmana. Festival pořádá ČNSO od roku 2005. Uplynulých 12 ročníků navštívilo víc než 100.000 diváků a vystoupily na něm světové i domácí hvězdy hudby různých žánrů. Více informací je na webu www.pragueproms.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

7°C

Dnes je pátek 23. března 2018

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď