CNN: Bývalý britský agent vypovídal o stycích Trumpa s Moskvou

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump

Washington - Bývalého agenta britské rozvědky, který loni informoval americkou kontrašpionáž o údajném kompromitujícím materiálu na budoucího prezidenta Donalda Trumpa, vyslechli vyšetřovatelé z týmu Roberta Muellera, pověřeného zkoumáním ruského vlivu na prezidentské volby v USA. Oznámila to ve čtvrtek televize CNN. Christopher Steele, bývalý agent MI6, se prý s americkými vyšetřovateli setkal "nedávno".

Muellera pověřilo vyšetřováním ruského vměšování přes výhrady Bílého domu americké ministerstvo spravedlnosti. O jeho činnosti nebo o výsledcích jeho práce proniklo na veřejnost jen minimum informací. Přestože sám Trump označil Steeleho informace za vymyšlené nesmysly, Muellerovi lidé je prý berou vážně, uvedla agentura Reuters.

Podle Steela má ruská tajná služba důkazy o sexuálních dobrodružstvích Trumpa v moskevském hotelu a o tajných schůzkách jeho spolupracovníků s ruskými činiteli. Tvrzení je nepodložené a neprověřené a většina médií je odmítla publikovat. Web BuzzFeed ale v lednu všech 35 stran kompromitujícího materiálu zveřejnil. Experti na tajné služby se shodují v názoru, že Steele má bezúhonnou pověst zkušeného profesionála.

O kontakt s britským špionem se podle Reuters opakovaně pokoušel i senátní výbor pro zpravodajské služby, který se ruským vměšováním rovněž zabývá. Podle předsedy výboru Richarda Burra se ale Steele nikdy nedostavil. "O důvěryhodnosti Steelovy složky výbor nemůže rozhodnout, protože nemá informace o jeho zdrojích ani objednatelích," řekl Burr novinářům.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. července 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď