Civilisté v Saná prý při náletu zahynuli omylem

foto Trosky budovy zničené náletem - ilustrační foto.

Saná - Arabská koalice přiznala, že "omylem" zasáhla civilisty při bombardování jemenské metropole Saná. Oznámila to dnes agentura AFP. Při zásahu dvou obytných domů během náletu v noci na pátek zahynuli civilisté, včetně dětí. Následné vyšetřování podle koalice odhalilo, že důvodem byl "technický omyl".

Údaje o počtu obětí se liší: agentura Reuters v pátek psala o nejméně 12 mrtvých civilistech, včetně šesti dětí, zatímco AFP o 14 mrtvých, včetně pěti dětí, sourozenců z jedné rodiny.

Nálet, který zasáhl dva domy na jižním předměstí Saná, podnikla letadla koalice vedené Saúdskou Arábií, která jemenské vládě pomáhá v boji proti šíitským povstalcům.

Již ve středu zemřelo při náletu na hotel poblíž jemenské metropole nejméně 41 lidí, včetně žen a dětí, dalších 13 lidí se ještě ve čtvrtek pohřešovalo.

Úřad komisaře OSN pro lidská práva uvedl, že za předchozích osm dní (od 17. do 24. srpna) zemřelo při bojích v Jemenu 58 civilistů, z toho 42 jich má na svědomí zahraniční koalice.

Jemen je od podzimu 2014 dějištěm bojů mezi šíitskými povstalci a vládními jednotkami, které od roku 2015 podporuje arabská koalice. Konflikt si vyžádal už na 10.000 obětí a vyvolal v zemi rozsáhlou humanitární krizi.

Vládní jednotky mají pod kontrolou většinu území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 17. srpna 2018

Očekáváme v 1:00 21°C

Celá předpověď