ČEZ loni klesl zisk, vedení firmy navrhuje dividendu 33 Kč/akcie

foto Předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš informoval 21. března na tiskové konferenci v Praze o hospodářských výsledcích energetické společnosti za rok 2016.

Praha - Energetické skupině ČEZ loni meziročně klesl čistý zisk o 29 procent na 14,6 miliardy korun. Tržby byly nižší o tři procenta a činily 203,7 miliardy Kč, sdělila dnes firma. Společnost rovněž oznámila, že její představenstvo bude navrhovat dividendu za loňský rok 33 korun na akcii. V posledních čtyřech letech vyplatila firma akcionářům pokaždé podíl na zisku ve výši 40 Kč za akcii.

Podle analytiků je navrhovaná výše dividendy realistická. Někteří však připouští, že ministerstvo financí, přes které stát ČEZ majoritně vlastní, tento návrh odmítne a schválí dividendu vyšší. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes to, zda resort předloží protinávrh, komentovat nechtěl. Agentuře Reuters ale řekl, že návrh na dividendu není nijak potěšující.

Aktuálně navrhovaná výše dividendy odpovídá celkové hodnotě 17,8 miliardy korun, z toho stát jako majoritní akcionář by měl dostat 12,4 miliardy korun. V minulých letech získával stát pravidelně zhruba 15 miliard korun za rok.

V letošním roce očekává ČEZ provozní zisk EBITDA 52 miliard Kč a čistý zisk očištěný o mimořádně vlivy 12 až 17 miliard korun. "Výhled EBITDA na letošní rok hodnotíme negativně, když náš předpoklad se pohyboval blízko 56 miliard Kč," uvedl analytik Fio banky Jan Raška. Příliš pozitivně nenahlíží ani na výhled očištěného čistého zisku. "Náš odhad činil 15 až 16 miliard Kč," podotkl.

Analytik BH Securities Martin Vlček doplnil, že cyklicky nejhorší roční výsledky firmy by měl přinést tento a příští rok, poté by se mohla odrazit ode dna. "Trhy hledí do budoucna, takže během několika čtvrtletí začnou dlouhodobí investoři na tento budoucí růst zisku sázet," dodal.

ČEZ dnes dále uvedl, že chce v letošním roce prostřednictvím své dceřiné firmy Inven Capital uskutečnit dvě až čtyři nové akvizice do startupů v pokročilejší fázi růstu v oblasti takzvané nové energetiky v Česku a Evropské unii. Plánovanou výši těchto investic nespecifikoval.

Podle šéfa týmu Rozvoj ČEZ Tomáše Pleskače chce společnost letos také posilovat pozici další dceřiné společnosti ČEZ ESCO na tuzemském trhu a dosáhnout růstu jejích tržeb o více než 50 procent. V loňském roce vykázala tato firma tržby přes tři miliardy korun, meziroční nárůst činil 57 procent. ČEZ ESCO vzniklo v roce 2014. ČEZ do ní spojil firmy ČEZ ENERGO, ČEZ Energetické služby, EVČ, ENESA a ČEZ Solární.

ČEZ ESCO nabízí instalaci a provoz lokálního energetického zdroje či distribuční sítě. Kombinuje instalaci úsporných technologií a jejich financování s nabídkou elektřiny a plynu. Podle Pleskače má ČEZ letos v plánu zahájit také rozvoj společnosti ESCO v zahraničí, zejména v Polsku, Německu, na Slovensku a v Nizozemsku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

-4°C

Dnes je neděle 25. února 2018

Očekáváme v 5:00 -9°C

Celá předpověď