Čína slaví příchod roku kohouta, jaká jsou tabu na čínský nový rok?

foto Rok kohouta - dekorace k novému lunárnímu roku v Hongkongu.

Peking - Čína, další země jihovýchodní Asie a jejich komunity po celém světě v noci na sobotu oslaví příchod nového lunárního roku. Oslavy jsou spojené s řadou tradic, jako je dávání dárků v červeném papíře, protože červená je barvou štěstí a života, a příjemci má zajistit požehnaný rok. K čínskému novému roku se ale váže i řada tabu, jejichž přehled připravil server The Telegraph.

Co by tedy lidé na čínský Nový rok, který letos připadne na 28. ledna, neměli dělat?

LÉKY

- vzít si léky první den lunárního roku znamená, že bude člověk nemocný po celý rok.

SNÍDANĚ

- neměla by se jíst ovesná kaše, protože se předpokládá, že ovesnou kaši mají k snídani jen chudí lidé. A nikdo přece nechce vkročit do nového roku jako chudý, to je pokládáno za špatné znamení.

PRÁDLO

- lidé neperou prádlo první ani druhý den nového roku, protože ty jsou oslavovány jako narozeniny vodního boha Šuej-šena.

VLASY

- první den nového roku si nikdo nesmí mýt vlasy. V čínštině se vlasy vyslovují a píší stejně jako první znak výrazu fa-cchaj, který znamená zbohatnout. A proto se nepokládá za dobré "smýt si bohatství".

OSTRÉ PŘEDMĚTY

- člověk by se měl vyvarovat používání nožů a nůžek, protože jakákoli nehoda je pokládána za špatné znamení a potenciální zmenšení bohatství.

CHODIT VEN

- žena by neměla vycházet z domu, jinak ji bude provázet smůla po celý rok. Vdaná dcera nesmí navštívit dům svých rodičů, protože by jim to mohlo přinést smůlu a způsobit celé rodině ekonomické těžkosti.

KOŠTĚ

- pokud v tento den zametáte, odmetete si pryč bohatství.

PLAČÍCÍ DĚTI

- předpokládá se, že dětský pláč přináší rodině smůlu, a proto se rodiče ze všech sil snaží udržet děti šťastné.

KRÁDEŽ

- pokud vám někdo vybere kapsy, pokládejte to za předzvěst toho, že vám v nadcházejícím roce bude ukraden celý majetek.

DLUHY

- na nový rok by se neměly půjčovat peníze a všechny dluhy by se měly splatit do předvečera nového roku. Ovšem pokud vám někdo dluží peníze, nechoďte do jeho či jejího domu, pokud nechcete mít celý rok smůlu.

PRÁZDNÁ NÁDOBA NA RÝŽI

- vypotřebovat všechnu rýži může způsobit značnou úzkost, protože přestat vařit během oslav nového roku se pokládá za špatné znamení.

POŠKOZENÉ ŠATY

- mít na nový rok potrhané nebo ošuntělé šaty může přivolat smůlu po zbytek roku.

ZABÍJENÍ ŽIVOČICHŮ

- krev je pokládána za špatné znamení, takže zabíjet něco živého může přivolat smůlu, stejně jako když se člověk pořeže.

BÍLÁ A ČERNÁ

- bílé nebo černé šaty jsou zakázané, protože tyto dvě barvy jsou tradičně spojené s truchlením.

VÍTÁNÍ NOVÉHO ROKU

- podle tradice musejí lidé zůstat v předvečer nového roku vzhůru, a jeho příchod uvítat petardami a ohňostroji, aby zaplašili zlé duchy a Niena - novoroční příšeru.

DÁVAT URČITÉ DARY

- hodiny, nůžky a hrušky - to jsou dary, které mají v čínské kultuře zlý význam.

 

Čína slaví příchod nového lunárního roku ve znamení kohouta

V noci na sobotu oslaví Čína, další země jihovýchodní Asie a jejich komunity po celém světě příchod nového lunárního roku. Letos je ve znamení kohouta a převezme vládu po roku opice. Čína i ostatní země, kde se příchod nového lunárního roku slaví, používají mezinárodní gregoriánský kalendář, tradiční lunární kalendář ale zůstává jako symbolická oslava příchodu jara.

Čínský nový rok se slaví v den nejbližšího novoluní k začátku jara, a obvykle spadá do období mezi polovinou ledna a koncem února. Rok kohouta tak potrvá od 28. ledna 2017 do 15. února 2018. Oslavy obvykle začínají den před příchodem nového roku a trvají až do Svátku lampionů, který je 15. den nového roku.

Svátky jara (čchun-ťie) neboli nového roku jsou nejvýznamnějším svátkem roku pro Číňany, Tchajwance, Vietnamce, Singapurce, Korejce a Japonce, a jsou srovnatelné s našimi Vánocemi. Lidé si navzájem přejí dlouhý a šťastný život, obdarovávají se penězi a dárky zabalenými v červeném papíře. Červená je barvou štěstí a života a příjemci má zajistit požehnaný rok.

Důraz se klade také na úklid domu před začátkem nového roku a ozdobné dekorace. Součástí oslav jsou i tradiční tance ve zvířecích převlecích. Na jídelníčku pak nesmí chybět tradiční pokrm ťiao-c', tedy taštičky plněné masovou nádivkou ze zeleninou.

Roky čínského kalendáře se dělí podle 12 znamení charakterizovaných navíc jedním z pěti elementů - kov, voda, dřevo, oheň a země. Stejné znamení se stejným elementem se tedy zopakuje jednou za 60 let - poslední rok ohnivého kohouta byl v roce 1957.

Kohout je desátým znamením čínského horoskopu a pro rok 2017 k němu připadá oheň. Podle astrologů by měl rok ohnivého kohouta být ve znamení spravedlnosti, odvahy, píle a kreativity. Není příliš vhodný ke změnám a riskantním projektům, lidé by se měli spíše zaměřit na dokončení nebo rozvinutí projektů započatých v předchozím roce ohnivé opice. Kohout přeje také navázání vážného vztahu nebo založení rodiny, případně utužení rodinných vztahů.

Lidé narození ve znamení kohouta jsou charakterizováni jako čestní, energičtí, inteligentní, přizpůsobiví a sebevědomí. Jejich aktivita, komunikativnost a schopnost okouzlit přispívají k jejich oblibě u ostatních lidí. Odvrácenou stranou jejich osobnosti bývá, že je okolí může vnímat jako marnivé a domýšlivé, místy až arogantní, s tendencí chvástat se svými úspěchy.

Ti, kdo se narodili ve znamení kohouta a těší se na příchod "svého roku" by měli zmírnit svá očekávání, protože podle čínské astrologie je rok znamení daného člověka jedním z nejméně šťastných v jeho životě. Víc než kdy jindy se tak vyplatí znát svá šťastná čísla - pět, sedm a osm, šťastné barvy - hnědou, zlatou a žlutou, šťastné květiny - gladioly či nevadlec hřebenitý, a šťastné směry, jimiž je jih a jihovýchod.

Podle astrologů by kohouti v nadcházejícím roce měli především dávat pozor na své finance a zdraví. Pokud jsou skutečně zamilovaní, měli by se oženit či vdát, ovšem pokud se jejich vztah dostal do slepé uličky, nadcházející rok ohnivého kohouta bude pravděpodobně znamenat definitivní konec.

Mezi slavné kohouty patřili či patří Rudyard Kipling, Benjamin Franklin, Nancy Reaganová, Joan Collinsová, Dolly Partonová, Michelle Pfeifferová, Roger Federer, Serena Williamsová, Beyoncé, Eric Clapton, Yoko Ono, Bob Marley, Jennifer Lopezová nebo Jennifer Anistonová.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

8°C

Dnes je sobota 25. listopadu 2017

Očekáváme v 7:00 6°C

Celá předpověď