Čína oslavila vojenskou přehlídkou 90 let vzniku své armády

foto Přehlídka čínské armády na vojenské základně Ču-ž'-che.

Peking - Velkou vojenskou přehlídku, které se zúčastnil prezident Si Ťin-pching, uspořádala Čína při příležitosti 90. výročí založení Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA). Přehlídka, kterou v přímém přenosu vysílala čínská státní televize, měla ukázat vojenskou sílu a vyspělost země, komentovaly akci zahraniční tiskové agentury.

Přehlídka se konala na vojenské základně Ču-ž'-che v oblasti Vnitřní Mongolsko. Na televizních záběrech bylo vidět, jak prezident v uniformě promlouvá k vojákům z otevřeného vojenského džípu. Prohlásil, že Čína "více než kdy jindy" potřebuje silnou armádu v době, kdy se blíží ke svému cíli: "velkému oživení čínského národa".

Si Ťin-pching provedl inspekci vojáků, obrněných vozidel i konvenčních a jaderných střel. Ve vzduchu přitom přelétaly formace letadel.

Přehlídky se zúčastnilo 12.000 vojáků a 600 kusů bojové techniky, včetně více než stovky letadel. Podle čínské televize bylo zhruba 40 procent typů zbraní představeno poprvé.

Právě vojenské letectvo zahájilo "technickou" část přehlídky. Dvě formace tvořené 17 a 24 bojovými vrtulníky utvořily čísla 81 (1.8. - datum založení ČLOA) a 90 (na počest 90. výročí založení ČLOA).  

Číňané při přehlídce mimo jiné poprvé ukázali svou nejnovější mezikontinentální balistickou střelu Tung-feng 31AG (DF-31AG), která má podle údajů z televizní reportáže dolet přes 10.000 kilometrů.

V projevu po skončení přehlídky se prezident Si Ťi-pching obrátil na její účastníky s důraznou výzvou. "Vojáci a důstojníci, musíte se neochvějně řídit principy a systémem absolutního vedení strany nad armádou, vždy poslouchat a vykonávat příkazy strany a mířit k jakémukouli cíli, který vám ukáže," řekl. Vyjádřil pak pevnou víru v to, že čínské ozbrojené síly mají "odvahu i schopnost porazit kteréhokoli nepřítele, který by zemi napadl".

Čínské ozbrojené síly, ve kterých podle odhadů slouží 2,3 milionu mužů a žen, jsou největší na světě a v poslední době procházejí ambiciózním programem modernizace. Zahrnuje investice do nových technologií a vybavení, jako jsou neviditelné stíhačky či letadlové lodě.

Vojenské přehlídky se v Číně konaly v letech 1949 až 1959 každoročně 1. října, tedy v den vzniku Čínské lidové republiky. Poté jen u příležitosti kulatých výročí, to znamená každých deset let. Dnešní přehlídka byla první podobnou akcí věnovanou výročí založení ČLOA. Úřady do poslední chvíle tajily její přípravy a státní média oznámila její konání až v sobotu. Zahraniční tisk neměl povoleno přehlídku zpravodajsky krýt na místě; přímé přenosy zajišťovaly čínská státní televize a rozhlas.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 19. července 2018

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď