CIA vytvořila zvláštní jednotku na sledování KLDR

foto Ilustrační foto - Vojenská přehlídka v Pchjongjangu.

Washington - Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zřídila zvláštní jednotku, jejímž úkolem bude sledovat Severní Koreu. Zabývat by se nové středisko mělo hlavně hrozbou, která plyne z programu vývoje balistických raket a jaderných zbraní této východoasijské země, informovala dnes americká tajná služba.

V novém Středisku korejské mise (KMC) se soustředí všichni odborníci CIA na Severní Koreu. Spolupracovat budou úzce i s experty z dalších tajných služeb. Půjde o první jednotku v rámci amerických tajných služeb, která se bude věnovat pouze jedné zemi.

"Vytvoření Střediska korejské mise nám umožní... efektivně řídit snahy CIA v boji proti vážným hrozbám, kterým jsou Spojené státy a jejich spojenci vystavěni ze strany Severní Koreje," uvedl šéf CIA Mike Pompeo.

Severní Korea je podle vlastních prohlášení připravena kdykoli zopakovat test jaderných zbraní, kterých zřejmě od roku 2006 provedla již pět, z toho dva v loňském roce. Před časem KLDR odpálila také další balistickou raketu.

Napětí na Korejském poloostrově se v posledních týdnech vyostřilo. Americký prezident Donald Trump zvýšil od svého lednového nástupu k moci tlak na Pchjongjang a nevyloučil ani vojenský zásah. Zároveň uvedl, že je ochoten se "za příhodných okolností" setkat se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. KLDR na počátku května CIA obvinila, že osnovala spiknutí s cílem Kim Čong-una zavraždit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pátek 20. dubna 2018

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď