Chovatelé v M. Krumlově už mají náhradu za utracené holuby

foto Chovatel Josef Mach z Moravského Krumlova na Znojemsku, kterému veterináři utratili kvůli ptačí chřipce v lednu 24 poštovních holubů, na snímku z 16. března. Sotva uplynul 12. března zákaz chovů ptactva a drůbeže kvůli nákaze chřipkou na Moravskokrumlovsku, kolegové mu půjčili několik svých holubů do doby, než si odchová vlastní holoubata.

Moravský Krumlov (Znojemsko) - Josef Mach, kterému veterináři utratili v lednu 24 poštovních holubů, už se z této životní rány trochu vzpamatoval. Sotva uplynul v neděli zákaz chovu ptactva a drůbeže kvůli ptačí chřipce, půjčili mu kolegové několik svých holubů do doby, než si odchová vlastní holoubata. Na dvorku domu v Moravském Krumlově tak holubník znovu ožil. I chovatelova manželka si už mohla pořídit novou drůbež.

O holuby přišel společně s kamarádem Josefem Srbem. Veterinářům bylo jedno, že byli holubi zavření a nemohli být v kontaktu s volně žijícími ptáky v době, kdy se ptačí chřipka na Moravskokrumlovsku šířila. Až poté zasáhl Českomoravský svaz chovatelů poštovních holubů a další holubáři už dostali výjimku. "Bylo to kruté. Holuby chovám od dětství, je to celoživotní láska. Teď už se mám zas na co dívat," řekl Mach ČTK, i když bezprostředně po utracení se Srbem říkali pod dojmem nepříjemných událostí, že nové holuby už chovat nebudou. Za utracené holuby má od ministerstva zemědělství dostat 60.000 korun. "Raději bych měl ale holuby. Peníze zase půjdou do nich," má jasno Mach.

Koncem dubna by měl dostat další holuby díky sbírce svazu chovatelů. "Chtěl bych stejný počet, jako jsem měl. To znamená 40 až 50 holoubat, protože při tréninku se někteří ptáci ztratí. A dobří závodníci jsou nakonec tři čtyři," řekl Mach. Půjčené holuby od kolegů po odchovu holoubat vrátí. "Kdybych je nechal vyletět, vrátí se samozřejmě do svého domovského holubníku," uvedl Mach.

Se svými holuby se účastní i dálkových závodů. "Vypustíme je v belgickém Ostende a ti nejlepší uletí 1000 kilometrů i za 12 hodin. V holubníku mám zařízení, které okamžitě po příletu sejme údaje z čipu, takže přesně víme, jak dlouho letěli. A někdy je to naopak dlouhé čekání, zda přiletí, to je náročné na srdíčko," poznamenal Mach.

Stejně jako jeho kamarád Srb je už řadu let v důchodu a až v něm začal se závoděním. "Ale tady mám holuby od doby, co jsem postavil barák, tak 40 let," řekl Mach. Holubi jsou u něj na prvním místě, ale věnuje se také automobilovým a motocyklovým veteránům.

Manželka pečuje o dva psy a chová drůbež. "Už ji má objednanou. Nemůžeme tady bez toho na vesnici žít," řekl Mach. Stejně jako Machovi už drůbež objednávají ostatní chovatelé v okolí, kteří o ptáky přišli. Veterináři vybili kvůli ptačí chřipce v Krumlově přes 200 chovů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je sobota 16. prosince 2017

Očekáváme v 11:00 2°C

Celá předpověď