Chorvatsko, Černá Hora a Itálie bojují s rozsáhlými požáry

foto Požár poblíž Podgorice, hlavního města Černé Hory.

Záhřeb/Praha/Řím - Chorvatsko nadále bojuje s rozsáhlými lesními požáry, oheň vypukl nedaleko měst Bogomolje na ostrově Hvar a Tugare, přibližně 20 kilometrů východně od Splitu. Odtud se šíří směrem na Split, práci ale hasičům komplikuje silný vítr. Černá Hora dnes kvůli požárům požádala o mezinárodní pomoc, plameny se rozšířily do blízkosti kempovacích zón a obytných oblastí, nejméně stovka turistů byla evakuována. Požáry trápí i několik regionů v Itálii, včetně těch oblastí, které mají v oblibě turisté.

Podle chorvatského deníku Jutarnji list v celé přímořské Dalmácii se vyskytují dvě desítky požárů. Kritická situace je zatím v oblasti městečka Srinjine a obcí Gornje a Donje Sitno, kde policie uzavřela místní komunikaci asi 15 kilometrů od Splitu. Z prostoru uvedených obcí je také hlášeno první úmrtí, i když není zatím jisté, zda je spojeno s požárem. Zemřel pětašedesátiletý muž, ale neví se, zda na infarkt, nebo zda se udusil kouřem.

Nasazení hasicích letadel v regionu Srinjine, Gornje a Donje Sitno ráno a dopoledne znemožnil silný vítr a turbulence, uvedl zástupce velitele hasičského sboru Tomislav Vuko. Odpoledne kolem 15:00 SELČ se ale tři letouny už mohly do boje s plameny zapojit.

Hasičům se ještě stále nepodařilo uhasit požár u vesnice Šestanovac mezi Makarskou a Splitem, oheň je nicméně pod kontrolou, napsal Jutarnji list.

Stovkám hasičů na některých místech pomáhá také armáda. Podle chorvatské státní televize je tomu tak například u Splitu, k jehož východnímu předměstí se oheň blíží. Agentura HINA uvedla, že v zasaženém území jsou přerušené dodávky vody a elektrického proudu a na některých místních silnicích je zastaven provoz.

Ministr obrany Damir Krstičević podle agentury Reuters informoval, že do boje s plameny se zapojila stovka vojáků u obce Žrnovnica ležící východně od Splitu. Blízké podzemní úložiště raket podle jeho předpokladů žádné škody neutrpí.

Lesní požáry v Chorvatsku a v Černé Hoře - ilustrační mapka se základními údaji.
Chorvatské pobřeží, které patří k oblíbeným letním destinacím, lesní požáry o prázdninách sužují často. Ty letošní jsou podle agentury AP považovány za jedny z nejhorších. O víkendu u chorvatského pobřeží hořelo přibližně 350 hektarů lesa, uvedla HINA.

Oheň v noci na dnešek zachvátil také pobřeží na poloostrově Luštica na jihu Černé Hory. Ministr vnitra Mevludin Nuhodžić podle podgorického listu Vijesti sdělil, že vláda požádala o mezinárodní pomoc středisko pro mimořádné situace při Evropské komisi. Uvedl, že situace na požářištích je pod kontrolou, nicméně nasazeny jsou všechny hasičské jednotky z pobřeží, kterým pomáhají i hasiči z měst na severu země.

Podle srbského deníku Blic se několik lidí před plameny ukrývalo v moři, kde přibližně hodinu čekali na příjezd záchranářů. Informace o obětech na životech ani o zraněných se ale neobjevily.

Černohorské úřady v některých zasažených oblastech provedly evakuaci, při níž záchranářům pomáhalo podle agentury AP i námořnictvo. Plameny se rychle šíří především kvůli suchému počasí a silnému větru.

České ministerstvo zahraničí dnes upozornilo na požáry české turisty. "Doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti hlavně mezi obcí Podstrana a Jesenice a dodržovat pokyny hasičů," uvedlo ministerstvo na webu. V případě nutnosti se Češi mohou obrátit na konzulát ve Splitu na čísle +385 91 6121 660. Černínský palác také doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se do aplikace DROZD. Ministerstvo ji používá k tomu, aby informovalo Čechy v zahraničí v případě mimořádných situací.

Chorvatsko je dlouhodobě nejoblíbenější zahraniční destinací českých turistů. Loni do Chorvatska vyjelo 828.000 Čechů.

Několik italských regionů sužují lesní požáry

Lidé na pláži sledují lesní požár poblíž Říma. Několik regionů v Itálii, včetně těch oblastí, které mají v oblibě turisté, sužují požáry vegetace. Jen za dnešní den hasiči zasahovali u více než tisícovky požárů. Na předměstí Říma ohrožoval oheň i nemocnici, uvedla agentura ANSA.

Hořící stromy a keře museli v Itálii hasit již o víkendu. V letovisku Capalbio v Toskánsku musely kvůli nim úřady evakuovat turisty ze dvou místních kempů. "Žhavou neděli" podle hasičů zažili také obyvatelé nedalekého města Grosseto. Plameny tam poničily tři budovy a 16 automobilů.

Kritická není situace pouze na toskánském pobřeží, ale i jižně od Neapole v okolí Salerna a sopky Vesuv, na Sicílii, na Elbě a rovněž v okolí Říma.

V neděli museli kvůli požárům vegetace zastavit provoz na několika železničních tratích vedoucích z Říma k pobřeží Tyrhénského moře. Mnoho turistů i obyvatel metropole se tak nemohlo z pláže zpět do města vrátit až do noci na dnešek.

Agentura Reuters dnes informovala, že hasiči zasahovali na římském přímořském předměstí Ostia u třech požárů. "Situace je velmi vážná. Řím nemůže tomuto přírodnímu prostředí čelit sám," prohlásila během inspekční cesty starostka Říma Virginia Raggiová.

Starostka rovněž naznačila, že požáry v metropoli by mohly být dílem žhářů. Policie po celé zemi zadržela již několik lidí, které podezřívá ze zakládání požárů, jednoho pak dopadla v metropoli.

Podle agentury DPA v Itálii v uplynulých čtyřech týdnech shořelo tolik lesů a křovin, jako za celý loňský rok - na ploše téměř 26.000 hektarů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 24. června 2018

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď