Chelsea Manningová byla propuštěna z amerického vězení

foto Na nedateovaném snímku Chelsea Manningová, dříve vojín Bradley Manning. Ten byl loni za zpřístupnění dokumentů serveru WikiLeaks odsouzen k 35 letům vězení, ale projevil přání žít jako žena a soud letos schválil změnu jména.

Washington - Po sedmi letech v americkém vojenském vězení dnes na svobodu vyšla Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks tajné armádní a diplomatické dokumenty. Uvedla to mluvčí americké armády, podle níž Manningová opustila věznici na základně Fort Leavenworth v Kansasu. V prvním prohlášení podle agentury AP uvedla, že budoucnost je pro ni teď důležitější než minulost.

Soud ji v roce 2013 tehdy ještě jako Manninga za vyzrazení více než 700.000 utajovaných dokumentů poslal na 35 let do vězení. Trest za špionáž ji ale těsně před odchodem z úřadu bývalý americký prezident Barack Obama zmírnil na pětinu. Ve vězení Manningová nastoupila cestu ke změně pohlaví.

"Cokoli je přede mnou, ...je daleko důležitější než minulost," uvedla devětadvacetiletá žena v prohlášení rozeslaném médiím několik hodin po propuštění. Dodala, že si nejprve musí srovnat věci v hlavě. Krátce nato umístila na twitter fotografii nohou v teniskách s popiskem "První kroky svobody!"

Podle amerických médií se bude na svobodě zabývat obhajobou práv transgenderových osob, tedy lidí, kteří změnu pohlaví podstoupili. Prozatím také formálně zůstává členkou armády, dokud nebude vyjasněn její status.

Společnost Pulse Films dnes oznámila, že se chystá natáčet o propuštěné vězeňkyni natáčet dokument s pracovním názvem XY Chelsea. Režírovat jej bude Brit Tim Travers Hawkins, který je s jejími obhájci v kontaktu již tři roky. Manningová podle filmařů přislíbila, že jim umožní nebývale otevřený přístup do svého soukromí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je sobota 21. dubna 2018

Očekáváme v 11:00 22°C

Celá předpověď