Cestovatelé chtějí procestovat Jižní Ameriku 42 let starou avií

foto Devět lidí chce procestovat Jižní Ameriku 42 let starou avií. Expedice vedená Vojtěchem Wertichem z Neplachovic na Opavsku vyrazí příští rok v lednu, ale vůz pojmenovaný Amálka už nyní. Přibližně měsíc totiž potrvá, než se na lodi přepraví přes oceán. Na snímku z 26. listopadu člen výpravy Ondřej Wertich připravuje vůz na cestu.

Neplachovice (Opavsko) - Devět lidí chce procestovat Jižní Ameriku 42 let starou avií. Na cestu skupina vedená osmadvacetiletým Vojtěchem Wertichem z Neplachovic na Opavsku vyrazí příští rok v lednu, ale vůz pojmenovaný Amálka už tuto neděli. Přibližně měsíc potrvá, než se na lodi přepraví přes oceán. Na jihoamerickém kontinentu pak bude muset stařičký vůz zdolat rozsáhlé pouště, náhorní plošiny i velehorské průsmyky And. Na technické problémy je ale posádka připravena. S sebou veze přibližně tunu náhradních dílů.

Video: Cestovatelé chtějí procestovat Jižní Ameriku 42 let starou avií
26.11.2016, 18:03, autor: dvc/pst, zdroj: ČTK

"Výhoda tohoto auta je, že je jednoduché. Není tam žádné elektronika. Vše se dá poměrně snadno opravit. Například v Mongolsku nám svářeč vyměnil utrženou poloosu," vzpomínal dnes ve svých rodných Neplachovicích Wertich, který na Masarykově univerzitě dokončuje doktorandské studium. V kufru vozu tak už dnes byla zabalená například kompletně celá převodovka i čtyři náhradní kola.

Devět lidí chce procestovat Jižní Ameriku 42 let starou avií. Expedice vedená Vojtěchem Wertichem (na snímku) z Neplachovic na Opavsku vyrazí příští rok v lednu, ale vůz pojmenovaný Amálka už nyní. Přibližně měsíc totiž potrvá, než se na lodi přepraví přes oceán. Snímek z 26. listopadu. Zkušeností má Wertich už společně s Janem Vrtělem z Malých Heraltic, který je majitelem Amálky, hodně. Avií projeli Evropu, Asii i část Afriky. "První expedici jsme pořádali v roce 2013. Právě přes Rusko do Mongolska. To jsme najeli 18.500 kilometrů," řekl. V takovém způsobu cestování vidí hlavně ekonomické výhody. Do vozu se vejde devět lidí, mezi než se náklady rozpočítají. "Auto je náš domov, neplatíme například za ubytování," uvedl Wertich, který s Amálkou projel i Balkán, Maroko či Skandinávii.

Členy svých expedic hledá různě. Mezi kamarády i na cestovatelských fórech. Na výpravu po Jižní Americe vyrazí pestrá skupina. Například žena, které už odrostly děti a může zase začít cestovat. Řdič kamionu, který bude na tříměsíční dovolené řídit avii. Pětadvacetiletá Lucie Holáňová ze Studénky se přihlásila na základě inzerátu. "Bylo výběrové řízení. A vybrali si mě," řekla. Cesty se nebojí. "Nemůže to být horší než před dvěma lety v Africe, kde mě unesli a okradli," svěřila se ČTK.

Devět lidí chce procestovat Jižní Ameriku 42 let starou avií. Expedice vedená Vojtěchem Wertichem (vpravo) z Neplachovic na Opavsku vyrazí příští rok v lednu, ale vůz pojmenovaný Amálka už nyní. Přibližně měsíc totiž potrvá, než se na lodi přepraví přes oceán. Vlevo je jedna z účastnic expedice Lucie Holaňová. Snímek z 26. listopadu. V neděli vyrazí nákladní auto do belgického přístavu. Nalodí se na zaoceánskou lot a popluje přes Atlantik. Devět cestovatelů vyrazí v lednu. "V Montevideu ji vyzvedneme a vyrazíme na tříměsíční cestu přes celý jihoamerický kontinent z Uruguaye přes Argentinu, Chile na jihu, podél Pacifiku a pohoří And až do Kolumbie," řekl Wertich. Osobně se těší hlavně na výšlapy v Andách.

Cesta Jižní Amerikou, v níž chtějí ujet až 20.000 kilometrů, pravděpodobně nebude poslední, která na nákladní auto s obytnou úpravou čeká. "Pokud se nám podaří nejít v Kolumbii místo, kde Amálku uschováme, vrátíme se bez ní. Časem bychom chtěli v cestě pokračovat i do Severní Ameriky," dodal Wertich.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

16°C

Dnes je čtvrtek 19. října 2017

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď