Čeští a ukrajinští experti učí studenty rozkrývat lživé zprávy

foto Počítač, notebook, internet - ilustrační foto.

Praha - Více než 500 ukrajinských studentů a novinářů se loni zúčastnilo seminářů zaměřených na boj s ruskou propagandou a ověřování nepravdivých informací v médiích. Letos se projekt spolupráce mezi českými a ukrajinskými experty, který organizuje Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), zaměří na české studenty pedagogických fakult. ČTK to řekla koordinátorka ukrajinských projektů AMO Zdenka Vágnerová.

"Za loňský rok našimi semináři na Ukrajině prošlo přibližně 400 studentů žurnalistiky a 120 novinářů," uvedla Vágnerová. Cílem projektu s názvem Posílení veřejné kontroly v regionech na Ukrajině je ukázat studentům, novinářům a aktivistům, jak postupovat při ověřování zpráv a přispět k objektivnímu a nezávislému informování ukrajinské veřejnosti.

Podle Vágnerové si většina účastníků seminářů uvědomuje, že na webech se objevují informace ovlivněné ruskou propagandou, pokud je uveřejní ruské zdroje. "K tomu, co se píše na ukrajinských informačních kanálech, nepřistupují dostatečně kriticky, protože mají dojem, že když jsou ukrajinské, nebudou ovlivněné," dodala.

Ověřování faktů si studenti a novináři vyzkoušeli v praxi. "Vybrali si třeba nějaký výrok politika, rozhovor nebo článek a informace v něm pak srovnávali s fakty z veřejně dostupných zdrojů," uvedla. Stejným způsobem postupuje například projekt Demagog, který ověřuje výroky českých a slovenských politiků. Výsledky práce posluchačů jsou na webových stránkách.

Na Ukrajině je podle Vágnerové vliv ruské propagandy na média mnohem výraznější než v Česku. Zvlášť patrný je v regionech na východě a jihovýchodě země, kde od roku 2014 bojují ukrajinští vojáci s proruskými povstalci usilujícími o nezávislost na Kyjevu.

Kritický přístup k informacím chce AMO ve spolupráci s ukrajinskými partnery podporovat i v Česku. "V cyklu seminářů chceme pokračovat i letos. V České republice bychom se chtěli zaměřit na studenty pedagogických fakult, protože právě oni pak mají za úkol vést žáky k mediální gramotnosti," podotkla. AMO plánuje, že se zaměří na regiony. V Praze je podle Vágnerové dost příležitostí se o politické propagandě a záměrném dezinformování dozvědět.

Úvahy o zneužívání vlivu médií a schopnosti veřejnosti zhodnotit obsah informací se staly tématem i pro české politiky. Vláda chce proti nepravdivým informacím bojovat zřízením Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které často kritizuje hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Časopis Týden nedávno uvedl, že ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) spolu s dalšími ministerstvy připravuje novou koncepci občanského vzdělávání. Ta by se měla zaměřit na budování mediální gramotnosti u dětí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

3°C

Dnes je sobota 20. ledna 2018

Očekáváme v 15:00 3°C

Celá předpověď