Čeští a němečtí policisté cvičí na hranici souhru i komunikaci

foto Na hraničním přechodu s Německem v Mníšku na Mostecku se 19. října konalo společné cvičení při příležitosti nabytí účinnosti nové česko-německé policejní smlouvy (1. října). Jedním z úkonů byla simulace demonstrace (na snímku) a nastolení veřejného pořádku za spolupráce složek obou zemí.

Mníšek (Mostecko) - Čeští a němečtí policisté cvičí při fiktivní demonstraci na hranici v Mníšku na Mostecku souhru a komunikaci. Cílem je ověřit možnosti, které dává nová smlouva o policejní spolupráci mezi Českou republikou a Německem. Cvičení bude pokračovat ve čtvrtek.

Smlouva je platná od 1. října. "Dohoda umožňuje lepší spolupráci obou policejních sborů, ať už se to týká drobné kriminality, která občanům vadí velmi, ale i kriminality závažnější, jako je pašování drog, terorismu a dalších jevů," řekl náměstek českého ministra vnitra Jiří Nováček.

Hlavním prostředkem, který by k lepšímu potírání kriminality měl vést, je možnost zásahů na druhé straně hranice. Česko-německá smlouva umožňuje rychlý operativní zákrok na území sousedního státu bez předchozího souhlasu druhé strany v případě naléhavé potřeby, například bezprostředního ohrožení života.

Vedle oprávnění policistů působit na celém území druhého státu mezi hlavní změny v nové smlouvě patří možnost použít zbraň na území cizího státu nejen v případě krajní nouze či nutné obrany. "Nová smlouva umožňuje při zadržení osoby rozšířit omezení na svobodě z šesti hodin na dvanáct hodin," řekl policejní prezident Tomáš Tuhý. "Ministr vnitra může také nově učinit opatření vedoucí ke krátkodobému zavření hranice a zavedení kontrol," doplnil.

Dvoudenního cvičení se účastní přes 600 policistů, z toho 200 českých, a na 160 figurantů. Ti dnes předstírali konflikt účastníků oznámeného pochodu s odpůrci demonstrace v příhraničních obcích. Cvičení zahrnovalo vedle policejního doprovodu společné vyklízení blokády odpůrců demonstrace a ochranu průvodu. "Cvičíme hlavně komunikaci mezi oběma policejními sbory, právě rychlá výměna informací a jejich vyhodnocení je při potírání příhraniční kriminality nejdůležitější," řekl viceprezident spolkové policie Jürgen Schubert.

Policisté pronásledují řidiče za hranice velmi často. Právě ve čtvrtek budou takové pronásledování policisté cvičit. Díky nové úpravě česko-německé policejní smlouvy může česká policie a celní správa se služebním psem pomáhat nejen při pronásledování, ale i při prohledávání objektu na německém území.

Úplnou novinkou je, že čeští policisté mohou samostatně eskortovat nebezpečného pachatele přes německé území k předání do ČR a obráceně. I toto budou příslušníci bezpečnostních sborů trénovat.

Podobných přeshraničních cvičení za poslední dva roky česká policie absolvovala stovku a další budou následovat. Téma cvičení na česko-německé hranici bude v nejbližší době zaměřeno na zvládnutí teroristické hrozby.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

16°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2017

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď