Češky se méně než dřív chrání proti rakovině děložního čípku

foto Cyklistický peloton lékařů se 14. července vydal na cestu z Prahy do Vídně po tiskové konferenci iniciativy Ride4Women ke zvýšení povědomí o rakovině děložního čípku.

Praha - Proti rakovině děložního čípku se české ženy chrání méně než dřív. Zatímco dříve bylo očkováno 85 procent žen, nyní je to o deset procentních bodů méně. V Česku je navíc podceňováno očkování mužů, kteří mohou přenášet papilomavirus, způsobující rakovinu děložního čípku. Informovali o tom dnes lékaři na tiskové konferenci. V Česku lékaři každoročně odhalí 1000 nových případů této nemoci.

Zleva vedoucí onkogynekologického centra pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) David Cibula a rakouský gynekolog Karl Tamussino vystoupili 14. července v Praze na tiskové konferenci iniciativy Ride4Women ke zvýšení povědomí o rakovině děložního čípku. Upozornit na ni má cyklojízda lékařů z Prahy do Vídně, při níž budou lékaři na svých zastávkách k dispozici médiím a veřejnosti pro diskusi o prevenci, diagnostice a léčbě zákeřné nemoci.

Rakovina děložního čípku je celosvětově čtvrtým nejrozšířenějším nádorovým onemocněním. V západní Evropě touto chorobou onemocní deset žen ze 100.000, v Česku se týká 15 žen ze 100.000. Výskyt rakoviny děložního čípku se v ČR sice snižuje, ale úmrtnost dosahuje 40 procent.

Nejvíce jsou rakovinou děložního čípku ohroženy ženy ve věku 30 až 40 let. Onemocnění se ale týká i starších žen, u nichž je vyšší riziko úmrtí. Je to dáno zejména tím, že starší ženy nechodí na pravidelné preventivní prohlídky.

Základem prevence rakoviny děložního čípku jsou očkování a pravidelné kontroly u gynekologa. "Děložní hrdlo je snadno přístupné při gynekologickém vyšetření a časně objevené přednádorové stavy lze úspěšně vyléčit," řekl David Cibula, který je vedoucím Onkologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a současný prezident Evropské společnosti gynekologické onkologie.

Podle Cibuly by toto onemocnění vůbec nemuselo existovat, neboť jsou dobré možnosti, jak rakovině děložního čípku předcházet. Základem léčby je včasné odhalení onemocnění v raném stádiu. Gynekologové také nabízejí možnost testování na přítomnost HPV, zdravotní pojišťovny ji ale nehradí.

Až čtyři pětiny žen se během života setkají s infekcí papilomavirem, který způsobuje rakovinu děložního čípku. Většinou se tělo infekci ubrání, ale papilomavirus v těle zůstává a může vést k rozvoji rakoviny i za několik let.

V ČR je navíc podceňováno očkování mužů, kteří mohou papilomavirus přenášet. Očkování chlapců podle Cibuly získává na významu, pokud je pokrytí očkováním u žen nižší, než je určitá hladina. "Ta hladina se většinou počítá na 80 procent a skutečností je, že u nás proočkovanost klesá pod 80 procent," upozornil Cibula. Podle něj jsou běžně očkováni chlapci v Rakousku a Austrálii.

Na riziko rakoviny děložního čípku má poukázat iniciativa Ride4Women, kdy se lékaři vydávají na cyklojízdu Evropou. Cesta čtvrtého ročníku zavedla lékaře do Prahy. Organizátorem akce je Evropská společnost gynekologické onkologie a letos ji podpořila společnost Roche, zaměřená na onkologii a zdravotnický výzkum.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je středa 20. června 2018

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď