Český akciový index PX letos klesl o čtyři procenta

foto Pražská burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - České akcie letos klesly podle indexu PX o zhruba čtyři procenta, index končil rok na 918 bodech. Vyplývá to z výsledků burzy. Mezi nejziskovější patřily akcie Moneta Money Bank a Unipetrolu. Naopak akcie Kofoly přišly o čtvrtinu hodnoty, VIG o 17 procent. Loni ztratily akcie podle PX jedno procento, předloni téměř pět procent.

"V případě, že zohledníme i výplatu dividend v průběhu roku, zakončí pražská burza rok s mírným ziskem. Celkově byl vývoj podobný jako v celé Evropě. Po poměrně krvavém začátku roku se akcie uklidnily a pohybovaly se spíše ve vlnách chvíli nahoru, chvíli dolů. Výraznější výkyv směrem dolů nastal po červnovém brexitu, nicméně měl jen krátké trvání a fakticky odstartoval růstový trend ve druhé polovině roku," popsal vývoj na trhu analytik J&T Banky Milan Lávička.

Největším propadákem byly akcie Kofoly (minus 26 procent), za čímž je nepříliš povedený úpis akcií a nízká likvidita. Nedařilo se ani pojišťovně VIG (minus 17 procent), která i přes výrazný růst v závěru roku nedokázala odmazat propad, který přišel po oznámení odpisu nehmotných aktiv a zklamání z dividendy. Komerční banka (minus 11 procent) také investory zklamala snížením očekávaného výplatního poměru dividendy po zvýšení kapitálových požadavků od ČNB.

Dařilo se naopak Unipetrolu (15 procent), který opět obnovil plný výkon po velké havárii z minulého roku a po dlouhé době oznámil dividendu. S dvouciferným ziskem zakončí rok také akcie Stock Spirits (11 procent), kterému se konečně podařilo stabilizovat tržní podíl v Polsku a revidoval akviziční politiku po nátlaku některých akcionářů.

Pražská burza se po letech konečně dočkala nového titulu, který zvýšil likviditu a přilákal nové investory. Domácím investorům tak největší radost udělaly akcie Moneta Money Bank. Ta pod značkou Moneta vynesla těm, co akcie nakoupili hned po jejím uvedení na trh, 21,4 procenta. I ti, co dokupovali v poslední tranši na akciích neprodělali a navrhovaná dividenda ze zisku je nejvyšší na českém trhu, upozornil analytik záložny Creditas Roman Koděra.

Ani likérka Stock podle Koděry investorům letos nezhořkla a vydělala jim 11 procent. Dividendový příběh je nadále patrný u akcií společností Philip Morris a Pegas Nonwovens. Zde investoři sází na stabilitu a cíl managementu vyplácet udržitelnou míru dividendy. Akcionáři výrobce cigaret si za letošní rok odnesou zhodnocení přes osm procent a na akcionáře Pegasu zbylo přes pět procent.

Tradičně nejsilnější společnosti domácího trhu, tedy akcie s největšími objemy obchodů, letos svým dlouhodobým akcionářům moc radosti nepřinesly. U akcií Komerční banky, Erste bank a ČEZ se tak nejvíce vyplatila strategie využití propadů na několikaměsíční minima, když se situace na trzích vyhrotila, tak jak tomu bylo v případě pádu ropy v únoru nebo když Británie dobrovolně odhlasovala v referendu vystoupeni z EU. ČEZ klesl o 3,7 procenta, Erste bank o 2,7 procenta.

Akcie telekomunikačního gigantu O2 si nakonec připsaly růst přes tři procenta. Rok 2016 byl posledním pro akcie těžařské společnosti NWR. Její akcie byly kvůli podání žádosti o restrukturalizaci staženy z obchodování. Počátkem května ztrácely 30 procent, dodal Koděra.

Pražská burza zakončila rok růstem, dařilo se akciím ČEZ a bank

 

Pražská burza zakončila letošní rok růstem, když index PX posílil o 0,22 procenta na 921,61 bodu. Táhly ho hlavně akcie elektrárenské ČEZ, bank a telekomunikační O2. Vyplývá to z výsledků burzovního webu. Aktivita byla ale nízká, objem obchodů dosáhl 229 milionů Kč což je zhruba třetina dlouhodobého průměru.

Nejobchodovanějším titulem se dnes stal ČEZ, který zhodnotil o 0,56 procenta na 430 korun. Cenné papíry O2 přidaly 0,35 procenta na 259,80 Kč. Výrazně v poslední seanci roku posilovala nápojářská Kofola, která si polepšila o 1,83 procenta na 366,90 Kč.

Z finančních titulů na tom byla nejlépe Komerční banka, když její akcie zdražily o 0,58 procenta na 885 korun. Moneta Money Bank byla druhým nejobchodovanějším titulem dne, přidala 0,12 procenta na 82,80 Kč. Erste Bank zaznamenala mírný zisk, a to 0,03 procenta na 758,20 Kč.

Koruna se v 17:15 podle serveru Patria Online obchodovala za 25,59 Kč/USD, proti čtvrtečnímu závěru tak zpevnila o 17 haléřů. K euru česká měna oslabila o dva haléře na 27,02 Kč/EUR.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes v 17:15
Kč/EUR 27,00 27,02
Kč/USD 25,76 25,59

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu posílily o půl procenta

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu mírně posílily, od minulého pátku index PX stoupl o 0,5 procenta na 921,6 bodu. Největší růst zaznamenaly akcie elektrárenské společnosti ČEZ, nejhůře se vedlo cenným papírům mediální firmy CME, vyplývá z výsledků burzy. Předchozí týden akcie stagnovaly, za celý rok 2016 ztratily téměř čtyři procenta.

"České akcie v posledním letošním týdnu po vzoru Evropy mírně posílily. Na burzách převládala sváteční nálada a aktivita investorů byla velmi nízká. Celý týden byl poměrně chudý na významné korporátní události a nezaznamenali jsme ani žádné zásadní makrozprávy," popsal dění na akciovém trhu analytik J&T Banky Pavel Ryska. Objemy obchodů v Praze podle něj dosahovaly jen zlomku dlouhodobých průměrů.

Nejvíce přidaly v týdnu akcie ČEZ s růstem o 2,26 procenta na 430 Kč. Navázaly na vzestup evropského energetického sektoru. Rostla i telekomunikační firma O2 CR (2,08 procenta) či Kofola (1,92 procenta), nicméně přesto se výrobce nápojů stal největším propadákem tohoto roku.

Naopak nejvíce ztratily v mezisvátečním týdnu akcie mediální společnosti CME (minus 4,24 procenta), za čímž lze hledat pokles technologických akcií v USA, kde se titul primárně obchoduje. Dalším důvodem je oslabení dolaru, které negativně ovlivňuje cenu přepočtenou do české koruny.

V příštím týdnu na českém trhu neočekává Ryska významné události. První týden v roce bude na burzách v New Yorku a Londýně zkrácený o pondělí, kdy se dnem volna nahrazuje Nový rok. "Celkově se domníváme, že trhy by mohly pokračovat v mírném vybírání zisků, které bylo patrné již tento týden. Očekáváme tak spíše korekci na akciových trzích," odhadl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

12°C

Dnes je pondělí 23. října 2017

Očekáváme v 13:00 12°C

Celá předpověď