České strany čeká dilema o spolupráci s Babišem, napsal list Sme

foto Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (vpravo) a první místopředseda a předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek.

Bratislava - Demokratické strany v České republice to po nadcházejících volbách nebudou mít jednoduché. Vybírat budou ze dvou možností, a to vzdát se svého programu a vytvořit koalici proti hnutí ANO Andreje Babiše, nebo s ním spolupracovat. Napsal to slovenský deník Sme. Hnutí ANO, dále KSČM, jakož i hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury zařadil mezi strany, které své partnery stáhnou ke dnu bez ohledu na úspěch případné koalice.

Babiš podle listu nezpochybňuje západní směřování země a navenek ani nezavádí diktaturu. Během čtyř let v podstatě dodržoval psané dohody, ale navzdory tomu je spolupráce s ním toxická, tvrdí list.

"Čtyři roky s ním můžete sedět u jednoho vládního stolu, ale neustále budete poslouchat, že jste součástí zkorumpovaného politického establishmentu, kterým opovrhuje. Všechny úspěchy bude přisuzovat sobě, neúspěchy svádět na koaliční partnery a pokus o diskusi označí za tlachání, které jen paralyzuje akceschopnost státu," pokračuje list.

Deník také napsal, že Babiš na koaliční partnery sbírá kompromitující materiály a neváhá je ve správný čas vypustit na veřejnost prostřednictvím medií, která ovládá. Tato média podle listu skandály ANO zmiňovat nebudou, a proto se navenek zdá, že vláda sice funguje, ale jen díky Babišovi.

"V těchto měsících na to doplácejí sociální demokraté, kteří jsou na pokraji historické porážky. Babišův toxin je sice ještě zcela nerozleptal, ale za čtyři roky jim ubral polovinu voličů. Pokračovaní takového vládnutí by je mohlo zcela pohřbít," dodal.

Okamura zase podle deníku přinesl do české politiky směs rasismu a blouznění o přímé demokracii, což je jen zástěrka toho, že jeho hnutí žádný program nemá.

Při hodnocení KSČM list napsal, že se stranou, která se nevzdává své totalitní minulosti, se zkrátka nespolupracuje. Nikdo nechce vést koaliční spory o to, zda má země vystoupit z NATO, což je hlavní bod zahraničněpolitického programu strany, píše slovenský deník.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 23. června 2018

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď