České filmy míří na zahraniční festivaly

foto Zleva herec Pavel Nový, režisér Bohdan Sláma, herečka Zuzana Kronerová a herec Václav Neužil představili na tiskové konferenci 21. února v Praze film Bába z ledu.

Praha - Na evropské i mimoevropské festivaly míří hrané, dokumentární i krátké animované snímky z české produkce, a také řada filmových koprodukcí s českou účastí. Podle Hedviky Petrželkové z Českého filmového centra jde především o filmy Křižáček, Bába z ledu, krátkometrážní debut Damiána Vondráška Vězení či dokumentární portrét neonacisty Svět podle Daliborka Víta Klusáka.

"Velký zájem je stále o českého oscarového vyslance - Bábu z ledu režiséra a scenáristy Bohdana Slámy. Pozornost budí i karlovarský vítěz Křižáček Václava Kadrnky. K největším úspěchům patří uvedení tří českých dokumentů na nejvýznamnějším dokumentaristickém festivalu IDFA, který se koná v druhé polovině listopadu v Amsterdamu. Zamíří tam vedle Daliborka i snímek s názvem Nic jako dřív autorského dua Lukáš Kokeš - Klára Tasovská a Švéd v žigulíku, který je režijním debutem novináře Petra Horkého," oznámila Petrželková ČTK.

Především Bába z ledu jde z festivalu na festival. Po úspěchu v americké Tribece, odkud si v dubnu odnesla cenu za scénář, prošla řadou přehlídek a čekají ji další. "Právě teď se promítá na festivalech v Haifě, Hamburku, Kodani a Vancouveru. Tam je v programu i Hřebejkův Rodinný přítel z trilogie Zahradnictví a dokument Heleny Třeštíkové Strnadovi," dodala.

Letošní vítěz karlovarského festivalu Křižáček se v těchto dnech představuje na MFF v Londýně, za sebou má účast na festivalu v Adaně v Turecku a koncem měsíce poputuje do jihokorejského Pusanu. Z dalších českých hraných filmů míří na významnější festivaly v zámoří například Kvarteto režiséra Miroslava Krobota, které bude uvedeno ve světové premiéře na festivalu v Chicagu spolu s polskou koprodukcí Přes kosti mrtvých Agnieszky Hollandové či Masarykem Julia Ševčíka, kterého viděli diváci koncem srpna v Montrealu.

Velkým úspěchem na poli krátkého filmu bylo podle Petrželkové koncem září uvedení snímku Damiána Vondráška Vězení na prestižním festivalu v San Sebastianu. Byl promítnut v programu International Film Students Meeting, kde soutěžilo 14 krátkých studentských snímků z celého světa vybraných z více než dvou stovek přihlášených. Vězení bylo už nominováno na cenu Magnesia pro nejlepší studentský film. Festivalovou premiéru mělo na MFF Karlovy Vary v sekci Future Frames představující výběr deseti evropských talentů ve spolupráci s organizací European Film Promotion.

Festival pro děti Cinekid (od 21. do 27. října) v Amsterdamu vybral do soutěžní sekce krátkometrážních filmů čtyři české zástupce. O hlavní cenu se budou ucházet První sníh režisérky Lenky Ivančíkové, Domek Veroniky Zacharové, Plody mraků Kateřiny Karhánkové a Probouzeč Filipa Pošivače. Mimo soutěž bude promítnuta poetická Pátá loď Ivety Grófové. Tři z těchto filmů uvede také festival ve Varšavě. Úspěšná je i pohádka Anděl Páně 2 Jiřího Stracha. Kromě dětského festivalu ve Schlingelu bude uvedena začátkem listopadu v Cottbusu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 20. července 2018

Očekáváme v 17:00 29°C

Celá předpověď