Česká centra v Bruselu a Vídni mají šéfy, problematická Paříž ne

foto Paříž, Eiffelova věž, cyklista - ilustrační foto

Praha - Výběrová řízení na ředitele Českých center vyhráli Jitka Pánek Jurková, která nastoupí do Bruselu, a Mojmír Jeřábek, který povede centrum ve Vídni. Konkurz na šéfa centra v Paříži, o kterém se v minulých měsících mluvilo kvůli tamnímu dlouholetému řediteli Jeanu-Gaspardovi Páleníčkovi, bude vypsáno znovu. ČTK to dnes řekla mluvčí Českých center Petra Jungwirthová.

Jurková i Jeřábek se podle ní ujmou funkcí během června. Česká centra aktuálně vypisují konkurz na ředitele center v Sofii, Stockholmu, Varšavě a Tel Avivu. Vyhlášeno je také výběrové řízení na generálního ředitele Českých center s uzávěrkou 25. května. Měl by nahradit odvolaného Jiřího Závěšického (ČSSD). Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) Závěšického z místa generálního ředitele odvolal podle svých slov kvůli manažerským pochybením.

Odvolání předcházel spor o obsazení místa ředitele Českého centra v Paříži. Závěšický na něj odmítl jmenovat vítěze konkurzu Jeana-Gasparda Páleníčka. Pobouřilo to část francouzské kulturní a akademické scény, k níž měl Páleníček blízko. Francouzi si stěžovali u české diplomacie a záležitost se Závěšickým nakonec řešil ministr. Ten se rozhodl ho odvolat.

Kdy bude vypsáno nové výběrové řízení na pařížskou pobočku, není zřejmé.

Síť českých center tvoří 22 zahraničních poboček. Jejich úkolem je propagace české kultury, prezentují Česko také v oblasti obchodu a cestovního ruchu, podporují vnější ekonomické vztahy a proexportní politiku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-3°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 11:00 -5°C

Celá předpověď