Ceny v zahraničním obchodu se za loňský rok v průměru snížily

foto Zahraniční obchod - index dovozních a vývozních cen (12/2015 -12/2016).

Praha - Ceny v zahraničním obchodu se loni, stejně jako předchozí rok, snížily. Vývozní ceny v průměru za celý loňský rok klesly o 3,1 procenta, dovozní o čtyři procenta. Nižší byly zejména ceny minerálních paliv. Za samotný prosinec se meziročně snížily ceny vývozu, ceny dovozu naopak poprvé po 18 měsících vzrostly. Informoval o tom Český statistický úřad.

Za celý loňský rok klesly ve vývozních cenách především ceny minerálních paliv, a to o 13 procent. Ceny chemikálií byly nižší o 6,2 procenta, polotovarů o 4,1 procenta a ceny strojů a dopravních prostředků o dvě procenta. Rostly naopak ceny živočišných a rostlinných olejů a ceny nápojů a tabáku.

V dovozních cenách se loni snížily ceny minerálních paliv o 22,6 procenta, chemikálií o 4,4 procenta, polotovarů o 3,9 procenta a ceny strojů a dopravních prostředků o 1,2 procenta. Rostly pouze ceny nápojů a tabáku.

V prosinci měl podstatný vliv na meziroční snížení cen vývozu o půl procenta pokles cen strojů a dopravních prostředků o 0,7 procenta, uvedl ČSÚ. Významně podle něj klesly také ceny chemikálií a ceny polotovarů. Vzrostly naopak ceny minerálních paliv a ceny ostatních surovin.

Vyšší ceny minerálních paliv o 12,3 procenta měly podle statistiků největší vliv na vývoj celkového meziročního indexu dovozních cen. V prosinci se dovozní ceny zvýšily o 1,5 procenta. Rostly i ceny potravin a polotovarů. Naopak klesly ceny chemikálií a ceny strojů a dopravních prostředků.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je sobota 16. prosince 2017

Očekáváme v 15:00 3°C

Celá předpověď