Ceny ropy po zprávě o zásobách v USA rostou

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn - Ceny ropy dnes posilují a dostaly se až na nejvyšší hodnotu za osm týdnů. Přispěla k tomu zpráva o poklesu zásob ropy v USA, která posílila očekávání, že se ropný trh, na kterém již dlouhou dobu převyšuje nabídka poptávku, blíží k rovnováze.

 

 

Kolem 17:45 SELČ cena severomořské ropy Brent stoupla o 1,4 procenta na 50,90 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 1,6 procenta na 48,64 dolaru za barel.

 

Zpráva amerického úřadu pro energetické informace EIA ukázala, že zásoby ropy v uplynulém týdnu klesly o 7,2 milionu barelů, zatímco analytici čekali snížení jen o 2,6 milionu barelů. Zásoby byly nižší již čtvrtý týden za sebou díky růstu produkce rafinerií a nižšímu dovozu. Klesly také zásoby pohonných hmot a destilátů.

 

"Dnešní zpráva posílila současnou převažující náladu na trhu, která je nakloněna dalšímu růstu, i když trvanlivost tohoto pohybu zůstává nejistá," řekl analytik Interfax Energy's Global Gas Analytics Abhishek Kumar. "Nicméně zásoby ropy a plynu v zemi zůstávají nad svým pětiletým průměrem, což brzdí zisky," dodal. Někteří analytici také varují, že růst cen ropy by mohl přimět firmy v USA ke zvýšení těžby, napsala agentura Reuters.

 

  

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

 

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent září 50,90 50,20
New York - Nymex WTI září 48,64 47,89

 

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 19. července 2018

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď