Ceny průmyslových výrobců v březnu zpomalily růst na 3,0 procenta

foto Průmysl, strojírenství, montáž turbodmychadel - ilustrační foto.

Praha - Ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně zpomalily růst na 3,0 procenta z únorových 3,1 procenta. Rostly i ceny ve stavebnictví a tržních službách a poprvé po 14 měsících také v zemědělství. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Zveřejnil také informace o únorovém zahraničním obchodu. Ceny vývozu zrychlily meziroční růst na 2,5 procenta a dovozní ceny na 5,8 procenta.

Zatímco ceny výrobců v průmyslu o desetinu procentního bodu zpomalily růst, ceny stavebních prací naopak o desetinu bodu meziroční růst zrychlily na 1,3 procenta. Ještě výrazněji zrychlil v březnu nárůst cen tržních služeb, a to na 1,1 procenta z únorových 0,6 procenta. V průmyslu se podle statistiků významně zvýšily ceny koksu a rafinovaných ropných produktů a ve službách například ceny za poštovní a kurýrní služby.

Nejvýraznější růst zaznamenali zemědělští výrobci, u nichž ceny stouply oproti loňsku o 3,4 procenta. Zvrátili tak dosavadní pokles, který trval podle ČSÚ déle než rok. Letos v únoru činil pokles 0,8 procenta, a v lednu dokonce rovná tři procenta. K březnovému růstu přispěl hlavně nárůst cen v živočišné výrobě o 11 procent, kdežto ceny v rostlinné výrobě o 3,4 procenta klesly.

Meziměsíčně ceny průmyslových výrobců klesly o 0,1 procenta, zatímco v ostatních oblastech ceny rostly. Ceny zemědělských výrobců se zvýšily o 2,0 procenta, ceny stavebních prací o 0,2 procenta a ceny tržních služeb o 1,1 procenta.

Statistici dnes také oznámili vývoj zahraničního obchodu v únoru. Ceny ve vývozu i dovozu zrychlily meziroční růst. Ve vývozu růst stoupl z lednových 1,5 procenta na 2,5 procenta a v dovozu ze 4,2 procenta na 5,8 procenta. Na vývoz i dovoz měl podle ČSÚ podstatný vliv růst cen minerálních paliv, které stouply o více než 40 procent. Meziměsíčně vývozní a dovozní ceny stouply shodně o 0,4 procenta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-1°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 3:00 -5°C

Celá předpověď