Ceny energií by letos růst neměly, obchodníci přesto radí fixaci

foto Elektrárna, stožár vysokého napětí, rozvodna - ilustrační foto.

Praha - Ceny energií pro domácnosti by během letošního roku růst neměly. Shodli se na tom analytici a vybraní obchodníci, které oslovila ČTK. Ve výhledu pro příští rok už tak jednotní nejsou. Někteří oslovení dodavatelé předpokládají další stagnaci cen, většina z obchodníků ale upozorňuje, že na stanovení konečných cen pro rok 2018 je ještě brzy. Řada z nich zákazníkům radí, aby nyní uzavřeli víceleté smlouvy, ve kterých si zafixují současné ceny komodit, které mohou do budoucna růst.

"Na trhu s elektřinou i plynem zatím chybí podstatný důvod pro významnější změnu cen na příští rok. Pokud tedy tato situace zůstane ve zbytku roku, očekávám stagnaci, která ale může být vylepšena mírným snížením v rámci akčních nabídek pro nové klienty," řekl ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor, který působí také jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE). Stabilní ceny v příštím roce očekává například společnost ČEZ nebo alternativní dodavatel MND.

Podle analytika portálu Ušetřeno.cz Tomáše Suchého lze vývoj cen energií na příští rok zatím odhadovat jen těžko. "Konkurence mezi dodavateli je stále vyšší, a to se může promítnout do určitých cenových skoků, tentokráte spíše ve prospěch spotřebitele," řekl ČTK. Dodal, že i přesto je pro odběratele vhodné v současné době uzavřít fixovanou smlouvu na dva roky, ceny jsou totiž aktuálně na velmi nízkých hodnotách. "Zákazník tak bude mít jistotu, že se mu cena nezvýší," dodal. Podle analytika portálu TZB-info Jana Schindlera se ale zafixování ceny vyplatí pouze u nejlevnějších nabídek.

Samotní dodavatelé fixaci cen spíše doporučují. Mluvčí innogy Pavel Grochál upozornil, že například u elektřiny jsou velkoobchodní ceny pro rok 2018 asi o čtyři eura za megawatthodinu vyšší než pro letošní rok. "Očekáváme, že obchodníci budou vyšší nákupní ceny promítat do konečných cen a ty v příštím roce porostou. Pro zákazníky je proto nyní správná doba, aby si zafixovali ceny elektřiny na stávající úrovni," uvedl.

S tím souhlasí mluvčí E.ON Vladimír Vácha. "Našim zákazníkům doporučujeme fixaci ceny, neboť se domníváme, že ceny elektřiny i plynu porostou," sdělil. Ředitel prodeje a marketingu MND Jan Sýkora upozornil, že v uplynulém období se zachování nehybnosti cen obecně ale spíše nevyplatilo. "V posledním období ceny spíše klesaly," dodal.

Obchodní ředitel alternativního dodavatele Bohemia Energy Libor Holub ČTK řekl, že sám sobě fixaci ceny energií do domácnosti neprovede. "Ne proto, že si myslím, že ceny klesnou, ale proto, že mám rád volnost a vím, že nás spotřebitele trend zdražení nebo zlevnění stejně nakonec doběhne. Někoho dříve, někoho později. Jednou vydělá ten, co se zafixoval, jednou ten, co se nefixoval. Po deseti letech jsou obě strategie ve výsledku stejně úspěšné. Důležité je mít správného obchodníka," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 18. června 2018

Očekáváme v 7:00 18°C

Celá předpověď