Cassini se naposledy přiblíží k Titanu, začne tak konec její mise

foto Na snímku NASA z roku 2006, který pořídila kosmická loď Cassini, jsou dva ze Saturnových měsíců, malý Epimetheus a smogem obklopený Titan. Cassini byla vypuštěna v roce 1997 a k Saturnu doletěla v roce 2004, od té doby ho zkoumala z oběžné dráhy.

Washington - Pomyslným startovním výstřelem do závěrečné fáze mise Cassini se v sobotu ráno SELČ stane poslední přiblížení stejnojmenné sondy americké vesmírné agentury NASA k Saturnovu měsíci Titanu. Satelit tím změní dosavadní oběžnou dráhu kolem šesté planety Sluneční soustavy a nakonec 15. září zanikne v horních vrstvách tohoto plynného obra.

Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se Cassini k Titanu při tomto finálním obletu přiblíží nejvíc v 08:08 SELČ. V té chvíli proletí nad povrchem měsíce ve výšce 979 kilometrů rychlostí kolem 21.000 kilometrů za hodinu.

Při tomto průletu gravitace Titanu sondu mírně přibrzdí a ohne její orbitu kolem Saturnu. V důsledku toho družice místo oběžných drah až za prstenci planety zamíří k poslední sérii 22 obletů, které ji zavedou do prostoru mezi Saturnem a prstenci. První průlet zatím neprobádanou mezerou širokou 2400 kilometrů by se měl uskutečnit už 26. dubna.

Tato poslední fáze mise prakticky začala již v noci na 12. dubna. Tehdy totiž řídící středisko NASA vyslalo patřičné pokyny k úpravě letové dráhy, které k sondě dorazily vzhledem k velké vzdálenosti až o 80 minut později.

Cassini má podle NASA při posledním přeletu kolem Titanu radarem zjišťovat změny v metanových jezerech a mořích měsíce a také měřit hloubku a složení menších jezer. Naposledy by také přístroje měly pátrat po "magickém ostrovu", jímž je tajemný útvar v jednom z Titanových moří, který při předešlých obletech měnil vzhled. Vědci doufají, že jim získané údaje pomohou zjistit, zda se jedná o vlny, bubliny, plovoucí kusy něčeho nebo něco zcela jiného.

Projekt Cassini, zaměřený na výzkum druhé největší planety obíhající kolem Slunce, jejích prstenců a měsíců, začal v říjnu 1997 vypuštěním dvojsondy Cassini-Huygens. Ta na oběžnou dráhu kolem Saturnu dorazila v roce 2004.

Výzkum Saturnovy soustavy zahájilo v lednu následujícího roku přistání Huygense na Titanu. Z něho aparát přes krátkou životnost poslal na Zemi množství vědeckých poznatků.

K úspěchům mise Cassini patří kromě významných informací o Titanu například i poznatky o existenci vody na dalším měsíci Saturnu Enceladu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-1°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 3:00 -5°C

Celá předpověď