Čáslavské letiště navštívilo více než 45.000 lidí

foto Den otevřených dveří na letecké základně v Čáslavi připomněl 20. května 60. výročí vzniku leteckého pluku v Čáslavi.

Čáslav (Kutnohorsko) - Čáslavské letiště dnes při dni otevřených dveří navštívilo přes 45.000 lidí, tedy o několik tisíc více než při stejné akci před dvěma roky. Dnešní program také připomněl 60. výročí vzniku leteckého pluku v Čáslavi. ČTK to řekl mluvčí 21. základny taktického letectva Čáslav Tomáš Maruščák.

Den otevřených dveří na letecké základně v Čáslavi připomněl 20. května 60. výročí vzniku leteckého pluku v Čáslavi. Zprava jsou vrtulníky Mi-171Š a Mi-24/35 z 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec. V rámci programu vystoupily zahraniční akrobatické letové skupiny i předváděcí tým české armády, takzvaný display tým. Premiéru v tuzemsku měla například švýcarská armádní akrobatická skupina Patrouille Suisse na stíhačkách F-5E Tiger II. Vystoupil také mistr Evropy v akrobatickém létání Martin Šonka nebo piloti letounů L-159 Alca, kteří předváděli útok na pozemní cíle. "Celá ukázka byla doplněna o pyrotechnické efekty," doplnil mluvčí. Z 22. základny v Náměšti nad Oslavou přiletěly do Čáslavi vrtulníky MI-24 a MI-171.

Chladnější počasí a vítr průběh dne otevřených dveří zásadně neovlivnily, mírné změny způsobila jen oblačnost. "Oblačnost byla na hraně a třeba display pilot české JAS-39 Gripen musel zvolit tu verzi ukázky za nižších letových hladin," uvedl mluvčí.

Podle Maruščáka chce čáslavská základna pokračovat v tradici dne otevřených dveří, kvůli organizační náročnosti akce zachová formát jednou za dva roky.

Den otevřených dveří na letecké základně v Čáslavi připomněl 20. května 60. výročí vzniku leteckého pluku v Čáslavi. Letos uplynulo 60 let od založení 22. stíhacího pluku, který byl přímým předchůdcem dnešní 21. základny Čáslav. Letiště se začalo stavět v roce 1952, o dva roky později už v něm působil školní pluk. V roce 1957 vznikl 22. stíhací letecký pluk, následně docházelo k různým reorganizacím a změně názvů. V počátcích zde například létaly v různých verzích letouny MIG-15, následně MIG-21, MIG-23 nebo bombardéry Su-7. Nyní je v Čáslavi základna taktického letectva a provozují zde letouny JAS-39 Gripen, L-159 Alca a L-39 Albatros.

V Čáslavi drží neustálou pohotovost dva piloti letounů gripenů, kteří mohou v případě signálu do 15 minut vzlétnout, a to nejen k letadlům, které mají potíže, ale i k těm, které se chovají nestandardně, například se odchýlily od letového plánu a podobně.

Letouny z Čáslavi vylétají i na zahraniční mise, už třikrát působily na Islandu a dvakrát v Pobaltí, kam se znovu chystají v roce 2019.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-1°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 9:00 -5°C

Celá předpověď