Čápi černí vyvedli v Českém Švýcarsku nejméně 18 mláďat

foto Rekordní rok v hnízdění čápů černých má za sebou národní park České Švýcarsko. Čápi letos vyvedli nejméně 18 mláďat.

Krásná Lípa (Děčínsko) - Rekordní rok v hnízdění čápů černých má za sebou národní park České Švýcarsko. Čápi tam letos vyvedli nejméně 18 mláďat. Jeden čapí pár vyvedl mláďat pět, což je v Českém Švýcarsku rekordní číslo. Čápi hnízdili poblíž Doubice. ČTK to dnes řekl ředitel parku Pavel Benda.

"Jistou specialitou zdejších čápů je, že si svá hnízda většinou budují na skalních římsách. A právě ze skalního hnízda pochází také letošní rekordní snůška. V ostatních oblastech České republiky naopak převládají hnízda stromová," uvedl Ricard Nagel z parku.

Rekordní rok v hnízdění čápů černých má za sebou národní park České Švýcarsko. Čápi letos vyvedli nejméně 18 mláďat. Na snímku je dospělý jedinec. Ornitologové zmapovali v Českém Švýcarsku šest lokalit, kde ptáci hnízdili. Nejméně na dalších čtyřech se zdržovali. Čápi vyvedli nejméně 18 mláďat, 16 z nich ornitologové okroužkovali. "Okroužkovaných mláďat mohlo být ještě víc, ale jedno hnízdo se podařilo dohledat až po vyhnízdění. V jeho okolí jsme pozorovali jedno mládě, ovšem skutečný počet mladých čápů z tohoto hnízda byl pravděpodobně vyšší," doplnil Benda.

Čáp černý patří k silně ohroženým druhům. Také proto se park zapojil do evropského projektu kroužkování čápů. "Díky tomuto projektu se podařilo lépe zmapovat tahové trasy a hnízdiště čápů pocházejících z našeho regionu, ale také zjistit, zda jsou čápi věrní svému hnízdišti či jakého věku se dožívají. Získané poznatky s úspěchem využíváme při plánování a realizaci opatření na ochranu tohoto nádherného ptačího druhu," dodal Benda.

Vedle čápů černých hnízdí v Českém Švýcarsku další ohrožené druhy ptáků, například výr velký nebo sokoli. Právě kvůli jejich hnízdění po část roku platí omezení na některých trasách. To letošní skončilo na konci července.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď