Cajzovy výroky k D8 kritizují zástupci geologických institucí

foto Ilustrační foto - Stavbaři dokončují v těchto dnech stabilizaci estakády D8 u Prackovic. Museli odtěžit část náspu. Stavebně by měla být D8 připravena na otevření 17. prosince, tvrdí Eurovia. Na snímku z 24. listopadu pracují dělníci na tělese dálnice u prackovické estakády.

Praha - Výroky geologa z Akademie věd ČR Vladimíra Cajze k problematice sesuvů v úseku rozestavěné dálnice D8 u Dobkoviček jsou směsicí polopravd a zbytečně poškozují jméno české inženýrské geologie i institucí, které se odborně touto problematikou dlouhodobě zabývají. Jejich představitelé se od Cajzových výroků veřejně distancují. ČTK má vyjádření k dispozici.

Geolog z Akademie věd ČR Vladimír Cajz, bývalý pracovník Českého geologického ústavu (nynější Česká geologická služba), v neděli v České televizi uvedl, že nebezpečí na stavbě dálnice D8 přes České středohoří nejsou vyřešena. Plánované otevření D8 17. prosince by tak nedoporučil.

"Vyznění vystoupení Dr. Cajze je zavádějící, je směsí polopravd, dezinterpretací a omylů prezentovaných v kontextu všeobecně známých faktů," míní zástupci Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR a Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Podle nich většina výroků nemá oporu v relevantních faktech, měřeních a datech. Pro svá opakovaná hodnocení míry nebezpečí, které představují sesuvy pro dálnici D8, neměl a nemá dostatečně podrobné ani relevantní informace, uvedli. Z odborného pohledu jsou podle nich jeho "jednoznačná a kategorická" vyjádření neprofesionální.

Rozestavěná dálnice D8 z Prahy přes Ústí nad Labem do Německa se dlouhodobě potýká s nestabilitou podloží. V červenci 2013 se po silných deštích utrhl svah u Litochovic na Litoměřicku. Sesuv zavalil rozestavěný úsek D8 asi v délce 200 metrů a značně poškodil i nedalekou železniční trať. Podle ministerstva dopravy může za sesuv nedaleký kamenolom. Správce silnic a železnic už jeho majitele, společnost Kámen Zbraslav, zažaloval o uhrazení zhruba miliardové škody. Společnost vinu odmítla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je středa 22. listopadu 2017

Očekáváme v 19:00 7°C

Celá předpověď