Burianův obraz byl vydražen za 3,1 mil. Kč, je to autorský rekord

foto Obraz Zdeňka Buriana Tygr ussurijský byl vydražen 24. září v Praze za 3,1 milionu korun. Je to autorský rekord. Celkem byla v aukci prodána díla za 31 mil. Kč.

Praha - Obraz Zdeňka Buriana Tygr ussurijský byl dnes v pražském Obecním domě vydražen za 3,1 milionu korun včetně aukční přirážky. Je to Burianův autorský rekord. Celkem bylo v dnešní aukci prodáno zhruba 260 děl za více než 31 milionů korun. ČTK o tom informovala aukční síň European Arts.

O Burianův olej na plátně z roku 1966 svedli souboj tři dražitelé na telefonu a jeden v sále. Barevně velmi podmanivý obraz ussurijského tygra vznikl ze spolupráce se zoologem Vratislavem Mazákem, který byl třetím Burianovým vědeckým poradcem.

Dražilo se mimo jiné také známé Burianovo dílo Křováci (1975), které bylo na titulní straně autorovy monografie z roku 2005 a zdobilo výstavu v Jízdárně Pražského hradu. Z vyvolávací ceny 400.000 korun se dostalo na 600.000 Kč.

Burian byl mistrem světového formátu v ilustraci dobrodružného žánru, přesto celý život zůstal osamělý a jeho obrovské dílo (kolem 14.000 ilustrací a obrazů) opomíjela umělecká obec, jeho kresby znevažovali vědci a až na výjimky nebyl ceněn ani oficiálně. Po několik generací znal skoro každý chlapec jeho brilantní perokresby, kvaše a tempery doprovázející knihy Eduarda Štorcha, Jaroslava Foglara a dobrodružnou a fantastickou literaturu pro mládež od autorů typu Karla Maye či Julesa Vernea.

Proslavila ho vědecká ilustrace, zejména paleontologické rekonstrukce pravěkých vymřelých zvířat a rostlin a prehistorických krajin zpracované společně s profesorem paleontologie Josefem Augustou. Známé jsou zejména obrazy dinosaurů, mamutů i prvních lidí. Burian tak přispěl tak k popularizaci této vědní disciplíny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 16. července 2018

Očekáváme v 5:00 16°C

Celá předpověď