Brusel schválil podporu obnovitelných zdrojů energie v ČR

foto Solární panely - ilustrační foto.

Brusel - Evropská komise schválila režim podpory energie z obnovitelných zdrojů v Česku. Takzvanou notifikaci získaly zdroje spuštěné v období 2006-2012. Komise své rozhodnutí zveřejnila dnes. Podle dřívějšího vyjádření českého ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) budou mít provozovatelé těchto zdrojů příští rok nárok zhruba na 37 miliard korun. Jde o převážnou většinu ze zdrojů, které dosud notifikaci neměly. Souhlasem komise podmiňoval výplatu peněz český Energetický regulační úřad (ERÚ). Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) očekává, že ERÚ notifikace neprodleně zohlední.

Komise dnes uvedla, že dospěla k závěru, že přijmutí opatření podpoří cíle Evropské unie v oblasti energetiky a klimatu, aniž by došlo k nepřiměřenému narušení hospodářské soutěže. "Opatření rovněž zahrnuje mechanismus přezkumu, který zajistí, aby zařízením nebyla poskytována nadměrná kompenzace a aby podpora byla omezena na nezbytné minimum potřebné k dosažení cílů režimu," dodala.

MPO minulý týden uvedlo, že notifikace není ještě vyřešená u zařízení na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla (KVET). Resort sdělil, že objem zdrojů, které notifikaci zatím nedostanou, je na úrovni dvou až tří miliard korun. Dodal, že podle informací z EK bude i rozhodnutí o podpoře těchto zdrojů uzavřeno letos. Provozovatelé podporovaných energetických zdrojů v Česku by na základě toho měli příští rok celkem získat kolem 40 miliard korun.

Kvůli chybějícímu souhlasu EK odmítal ERÚ podporu řadu měsíců vypsat už loni. Podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. Výplatu umožnil během nepřítomnosti předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové tehdejší místopředseda úřadu Jan Nehoda, jehož pak Vitásková odvolala z funkce. Vitásková už dříve uvedla, že většina podpory, která byla letos dosud vyplacena, byla vyplacena nezákonně.

Podporu podporovaným zdrojům energie v Česku od roku 2013 vyplácí Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba jedné miliardy korun v roce 2006 na 43,5 miliardy korun vyplacených loni. Celkem tak bylo na podporu takzvané zelené energie od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno více než 205 miliard korun.

Mládek: Očekávám, že ERÚ notifikace neprodleně zohlední

Ministr Mládek očekává, že Energetický regulační úřad neprodleně zohlední rozhodnutí Evropské komise a uvede podporu pro schválené obnovitelné zdroje v cenových rozhodnutích. Ministr to uvedl v prohlášení pro média. ERÚ se vyjádří v úterý na tiskové konferenci.

Evropská komise dnes oznámila, že schválila režim podpory energie z obnovitelných zdrojů (OZE) v Česku. Takzvanou notifikaci získaly zdroje spuštěné v období 2006 až 2012. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva průmyslu (MPO) budou mít provozovatelé těchto zdrojů příští rok nárok zhruba na 37 miliard korun. Jde o převážnou většinu ze zdrojů, které dosud notifikaci neměly.

MPO naopak už minulý týden uvedlo, že notifikace není ještě vyřešená u zařízení na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla (KVET). Resort sdělil, že objem zdrojů, které notifikaci zatím nedostanou, je na úrovni dvou až tří miliard korun.

Mluvčí ERÚ Michal Kebort dnes ČTK řekl, že předsedkyně úřadu Alena Vitásková se k záležitosti vyjádří na úterní tiskové konferenci, kdy ERÚ zveřejní výši takzvaných regulovaných cen elektřiny a plynu pro rok 2017. Úřad už na konci září vydal cenové rozhodnutí, které pro příští rok s výplatou podpory pro většinu výrobců takzvané zelené energie v Česku zatím nepočítá. ERÚ ale již dříve uvedl, že v případě, že zdroje chybějící schválení od komise dostanou, může cenové rozhodnutí změnit.

Mládek dnes dále uvedl, že jde už o třetí notifikační rozhodnutí v oblasti OZE, které se letos podařilo pozitivně dokončit. Připomněl, že v srpnu přivezlo MPO z Bruselu notifikaci pro podporu malých vodních elektráren a malých bioplynových stanic uvedených do provozu od roku 2016. Zároveň se podle něj podařilo ministerstvu s EK ujasnit také velmi komplikovanou záležitost, týkající se malých vodních elektráren rekonstruovaných v období 2013 až 2015.

"Považuji dnešní zprávu za jakousi pomyslnou tečku a ukončení období nejistot, které jsme všichni prožívali ve velké nervozitě na konci minulého roku i během

Poskytnutá podpora podporovaným zdrojům energie v ČR od roku 2006 (v miliardách Kč):

rok výše podpory
2006 1,1
2007 1,47
2008 1,91
2009 2,62
2010 9,11
2011 32,15
2012 35,71
2013 37,46
2014 40,59
2015 43,51

Zdroj: ERÚ, od roku 2013 OTE.

Asociace rozhodnutí EK o podpoře vítají; schváleno ale není vše

Oborové asociace vítají dnešní rozhodnutí Evropské komise (EK) týkající se výplaty podpory takzvané zelené energii v ČR. Upozorňují ale, že některým zdrojům schválení EK stále chybí. Vyplývá to z vyjádření asociací pro ČTK. Schválením EK podmiňuje výplatu peněz jednotlivým zdrojům Energetický regulační úřad (ERÚ).

Evropská komise dnes oznámila, že schválila režim podpory energie z obnovitelných zdrojů (OZE) v Česku. Tzv. notifikaci získaly zdroje spuštěné v období 2006 až 2012. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva průmyslu (MPO) budou mít provozovatelé těchto zdrojů příští rok nárok zhruba na 37 miliard korun. Jde o převážnou většinu ze zdrojů, které dosud notifikaci neměly.

"Věříme, že ukončení notifikačního procesu přispěje ke stabilizaci sektoru obnovitelných zdrojů v České republice a vrátí důvěru desítkám tisíc podnikatelů nejen v solární energetice, ale také zemědělcům, obcím a bankovním institucím," uvedl předseda Solární asociace Tomáš Buzrla. Podle Martina Sedláka z Aliance pro energetickou soběstačnost mohl ERÚ podporu vypsat už dříve, i bez souhlasu EU. "Věříme proto, že ERÚ vydá cenové rozhodnutí v co nejkratší době," podotkl.

Svaz průmyslu a dopravy a Teplárenské sdružení upozornily, že schválení z Bruselu stále některým zdrojům chybí. "Mezi dosud věcně neukončená řízení spadá například vysoce účinná kombinovaná výroba elektřiny a tepla (KVET), a to jak v provozech spuštěných v letošním roce, tak i provozech spuštěných před koncem roku 2015, čímž jsou ohrožena pracovní místa, ceny pro spotřebitele tepla, ale i plnění závazků ČR v oblasti úspor energie," uvedla mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.

Svaz podle ní proto apeluje na ERÚ, aby připravil a vydal cenová rozhodnutí pro podporu všech zákonem podporovaných zdrojů energie, včetně těch, u nichž nebude do konce roku notifikační řízení dokončeno. Ministerstvo průmyslu minulý týden uvedlo, že objem zdrojů, které notifikaci zatím nemají, je na úrovni dvou až tří miliard korun.

Podle Teplárenského sdružení není například důvod nevydat cenové rozhodnutí pro zdroje KVET uvedené do provozu do konce roku 2012, tj. před nabytím účinnosti zákona o podporovaných zdrojích energie. Podle ředitele sdružení Martina Hájka jde o převážnou většinu zdrojů KVET v ČR. Sdružení dodalo, že pokud pro ně ERÚ cenové rozhodnutí nevydá, převezme zodpovědnost za zdražení tepla a soudní spory o přiznání podpory.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď