Brno podá ústavní stížnost, chce pořádat akce na náměstí Svobody

foto Ilustrační foto - Tradiční brněnský majáles začal 6. května na náměstí Svobody. Účastníci majálesového průvodu se po zahájení akce vydali ulicemi města směrem k výstavišti na hudební festival.

Brno - Brno podá ústavní stížnost, kterou chce docílit možnosti pořádat akce na náměstí Svobody v historickém centru města. Hlučnější zábavu zakázaly soudy na podnět manželů Novákových, kteří na náměstí bydlí a vadil jim přílišný hluk z různých akcí. Primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO) dnes novinářům řekl, že je potřeba dodržovat pořádek v ulicích a noční klid, na druhé straně je ale náměstí Svobody centrálním náměstím a má sloužit obyvatelům. Město by mohlo stížnost vypracovat v rámci týdnů.

O omezení hlučnosti rozhodl v minulosti Městský soud v Brně a Krajský soud v Brně jeho rozhodnutí potvrdil loni koncem roku. Nejvyšší soud pak odmítl dovolání města. "Na náměstí Svobody můžeme realizovat jen omezené akce, které v podstatě vytyčil soud. Nesouhlasíme s tím, protože náměstí není jen těch, kteří tam bydlí, ale má sloužit obyvatelům města a jeho návštěvníkům," uvedl Mrázek.

Podle něj by omezení nemusela být tak velká. "Nechci říct, že pan Novák nemá v některých věcech pravdu, ale chceme, aby náměstí nebylo jen místem, kterým člověk projde, když si jde nakoupit, ale může sloužit Brňákům například na vánoční nebo velikonoční trhy, případně třeba pro sportovní akce, které by se tam mohly konat," dodal Mrázek.

Tajemník městské části Brno-střed Petr Štika ČTK řekl, že je rozsudek přehnaný. "Některé věci jsou tam sporně formulované. Rádi bychom to dostali na přijatelnou úroveň pro nás i pro pana Nováka. Nyní je to zatím tak, že se snažíme komunikovat s organizátory akcí a některé přesunout třeba na Moravské náměstí k soše Jošta, u některých se snažíme domluvit, aby nebyly příliš hlučné, a u některých se domlouváme přímo s panem Novákem, který ustoupí a nedomáhá se soudní ochrany," doplnil Štika.

Do sporu zasáhl kvůli podnětu organizátorů politické akce i Nejvyšší správní soud, který letos v půli roku rozhodl, že nelze na základě dřívějších rozhodnutí soudů omezovat shromáždění podle zákona o shromažďovacím právu. Původně měl z místa vyjít prvomájový pochod, avšak radnice se s pořadateli domluvila na jeho přesunu na Moravské náměstí. Náměstí Svobody je dějištěm trhů a různých akcí, konaly se tam i sportovní hry handicapované mládeže.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 18. června 2018

Očekáváme v 13:00 24°C

Celá předpověď