Britští The Cure vyprodali pražskou O2 arenu a zahráli své hity

foto Britská skupina The Cure vystoupila 22. října v Praze. Na snímku je zpěvák a kytarista Robert Smith.

Praha - Pamětníci slavné éry kapely The Cure, ale i mladší fanoušci s nostalgií po zvuku 80. a 90. let přišli na koncert do pražské 02 areny v Praze. Sešlo se jich na 14.000, kapela v české metropoli koncertovala naposledy v roce 2008 a mnozí přijeli i ze zahraničí. Oblíbené muzikanty přivítali mocným řevem a pískotem, atmosféra během večera ale byla spíše poklidná, a do tance se publikum nepustilo ani přesto, že mnohé z písní k tomu vybízejí.

Vstupenky do 02 areny začínaly na 1290 korunách, proto přeci jen převládalo spíše starší publikum. The Cure na současném turné hrají spolu se skotskými postpunkovými The Twilight Sad, kteří jim dělají předkapelu. The Cure dnešní výběr svých hitů skládali téměř bez vydechnutí pro sebe i publikum svižně za sebou, zpěvák Robert Smith byl příjemně naladěný a prokládal písničky většinou jen českým "Dík". Produkci muzikanti neprokládali žádnými pohybovými kreacemi a velkoplošné obrazovky nenabízely ani žádné detaily na jejich tváře.

Britská skupina The Cure vystoupila 22. října v Praze. Na snímku je zpěvák a kytarista Robert Smith. Současné turné není spojené s vydáním nového alba, to poslední s názvem 4:13 Dream vyšlo v roce 2008 a kapela v posledních letech vystupuje jen sporadicky.

Hudba kapely The Cure je v Česku i po čtyřech desítkách let hraní stále populární. Na každý koncert, kterých v tuzemsku skupina odehrála pět, přijde několik dvojníků frontmana kapely Roberta Smithe. Založil ji v roce 1976 jako sedmnáctiletý, přičemž typickou image s rudými rty, černými vlasy o černě podmalovanýma očima si udržuje dodnes.

Svou kariéru začali The Cure s deskou Three Imaginary Boys (1979), která je začlenila k nové vlně, jež vedla k punk-rockové revoluci ve Spojeném království. V 80. letech zařadila skupinu její ponurá hudba do oblasti gothic rocku. Dlouhé a až hypnoticky pomalé skladby obsahují ještě alba Seventeen Seconds (1980) a Faith (1981), spolu tvoří takzvanou temnou trilogii.

Smith se ale chtěl reputace temné kapely zbavit a po vydání alba Pornography v roce 1982 začal do hudby i textů přidávat více popového vlivu. Díky tomu rostla popularita kapely, vznikly dodnes oblíbené songy Just Like Heaven, Lovesong a Friday I'm in Love.

The Cure bývají označováni za jednu z nejvlivnějších kapel 80. let, na začátku let 90. se z nich stala jedna z nejoblíbenějších rockových kapel. Sestavu zasáhly různé personální změny. Skupina již několikrát ohlásila rozchod i opětovná spojení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

16°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2017

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď