Britský ministr obrany: Ruská agrese vůči NATO je na vzestupu

foto Ilustrační foto - Britský ministr obrany Michael Fallon.

Bukurešť - Ruská agrese vůči Severoatlantické alianci zesílila a země NATO učinily správný krok, když se rozhodly posílit svou obranu. Řekl to dnes britský ministr obrany Michael Fallon, který je na dvoudenní návštěvě Rumunska.

Na schůzce ve Walesu v roce 2014 se šéfové států a vlád zemí NATO v reakci na ruskou anexi Krymu a na vývoj na Ukrajině dohodli na takzvaném Akčním plánu připravenosti, jehož cílem bylo zvýšení schopnosti rychle reagovat na ohrožení členských zemí. Alianční síly rychlé reakce byly proto ztrojnásobeny až na přibližně 40.000 lidí.

Fallon připomněl anexi Krymu a řekl, že Rusko zastrašuje státy v Pobaltí a více než tři roky maří demokratický proces v západní Evropě prostřednictvím "propagandy a dalších taktik". Britský ministr rovněž obvinil Rusko z "agrese ve východním Středomoří a prodlužování konfliktu v Sýrii". Na jihovýchodě Evropy je podle něj NATO stále více ohroženo.

Své rumunské protějšky Fallon ujistil, že Británie se bude nadále angažovat v otázkách evropské bezpečnosti, navzdory svému nadcházejícímu odchodu z EU.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

25°C

Dnes je čtvrtek 24. května 2018

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď