Britská policie zadržela kvůli útoku v metru druhého muže

foto Britští policisté hlídkují u stanice londýnského metra Parsons Green.

Londýn - Britská policie zadržela v souvislosti s pátečním útokem v londýnském metru již druhého podezřelého. Jednadvacetiletý muž byl v sobotu večer zadržen na západním londýnském předměstí Hounslow a je ve vazbě, sdělila dnes policie médiím. Policisté prohledali i byt na nedalekém předměstí Stanwell a v reakci na pokrok ve vyšetřování Británie snížila stupeň rizika teroristického útoku na druhý nejvyšší. Úřady zatím nemají důkaz, že za útokem stála teroristická organizace Islámský stát (IS), která se k činu přihlásila.

Za výbuchem podomácku vyrobené nálože, která ve vlaku ve stanici metra Parsons Green zranila 30 lidí, je podle úřadů zřejmě více než jeden pachatel. Už v sobotu ráno skončil v cele osmnáctiletý mladík, kterého policie dopadla v přístavu Dover na jihu Anglie.

Ministryně vnitra Amber Ruddová dnes v rozhovoru s televizí BBC řekla, že patrně nešlo o čin "osamělého vlka". Policisté podle ní dosud nenašli důkaz, že pachatelé jsou napojeni na IS. Vyšetřovatelé se pokoušejí zjistit, jakým způsobem se zradikalizovali ti, kteří stáli za útokem, dodala Ruddová. Podle médií byla při útoku použita trhavina triaceton triperoxid (TATP), kterou často při sebevražedných atentátech používají islámští radikálové.

Policisté v sobotu oznámili, že přes dopadení prvního podezřelého pokračují v pátrání. Z taktických důvodů nezveřejnili snímek z bezpečnostní kamery ani neuvedli identitu možného pachatele. Ani u jednoho ze zadržených není známo, jakou roli při útoku jim policie přisuzuje.

Podle médií policisté dnes pokračovali v prohledávání nemovitosti na londýnském předměstí Sunbury, s nímž po evakuaci obyvatel okolních domů začali v sobotu. Důvodem této akce jsou informace, že v tomto domě zřejmě pobýval zadržený osmnáctiletý mladík.

Další domovní prohlídku provedli dnes vyšetřovatelé v obci Stanwell, která sousedí se Sunbury. Tato akce podle BBC souvisí s druhým zadrženým mužem podezřelým z účasti na útoku.

Britské úřady dnes po necelých 48 hodinách snížily stupeň teroristické hrozby z "kritického" na "vážný". Na bezpečnost v ulicích nicméně stále dohlížejí stovky vojáků. Podle ministryně vnitra by se měli vrátit do kasáren během příštích dnů.

Ruddová také sdělila, že policie při vyšetřování učinila solidní pokrok. Zároveň však obyvatele nabádala, aby "zůstali bdělí, ale nebyli vystrašení".

Představitel metropolitní policie Mark Rowley k výsledkům vyšetřování poznamenal, že policisté už lépe porozuměli tomu, jak byla použitá bomba připravena. Vzápětí ale upozornil, že při vyšetřování je potřeba udělat ještě mnohem víc.

Pokud jde o 30 lidí, kteří byli v pátek v metru zraněni, ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že hospitalizována už zůstává jen jedna osoba, která je v péči nemocnice specializující se na popáleniny. Po útoku bylo do nemocnic převezeno 19 zasažených, dalších 11 mohlo přijít samo. Většina poranění se týkala popálenin.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 7:00 20°C

Celá předpověď