Britská policie v souvislosti s útokem v metru zadržela mladíka

foto Policejní zásah v Sunbury na předměstí Londýna v souvislosti s teroristickým útokem ve vlaku londýnského metra.

Londýn - Britská policie v souvislosti s pátečním útokem v londýnském metru dnes v Doveru na jihu Anglie zadržela osmnáctiletého mladíka. Podle úřadů jde o významný posun ve vyšetřování, nejvyšší stupeň ohrožení terorismem ale v zemi platí i nadále.

Útok byl spáchán v pátek ráno ve vlaku metra ve stanici Parsons Green, kde částečně explodovala podomácku vyrobená nálož a zranila tři desítky lidí. Po útočníkovi pak začaly intenzivně pátrat stovky policistů.

Bez ohledu na to, že policisté zadrželi podezřelého, ministryně vnitra Amber Ruddová později řekla, že je zatím příliš brzy na to říct, zda ti, kteří stojí za pátečním útokem, jsou úřadům známi. Poznamenala také, že je třeba mimo jiné zjistit, jak zadržený mladík dokázal shromáždit materiál k výrobě bomby.

Policie už v ranním prohlášení uvedla, že intenzivně "pronásleduje podezřelé", z čehož plyne, že do útoku podle ní mohlo být zapojeno více osob. Představitel protiteroristického útvaru Neil Basu večer potvrdil, že policie je nadále otevřená možnosti, že za útok je zodpovědná víc než jen jedna osoba. Sleduje přitom několik vyšetřovacích verzí.

Uvedl také, že policie doposud zaregistrovala 121 svědků útoku v metru. Stovku z nich už vyslechla.

Basu zveřejnil i několik detailů k zajištění podezřelého mladíka, ke kterému zatím nic bližšího sděleno nebylo. Muže policisté zadrželi v části doverského přístavu, ze které se odplouvá. Přístav byl částečně evakuován a policisté při prohledávání prostoru našli blíže neurčené věci.

Odpoledne pak v souvislosti s útokem prohledal ozbrojený zásahový oddíl byt v Sunbury na předměstí metropole. Předtím bylo z preventivních důvodů evakuováno 200 obyvatel z okolí. Byt, který byl cílem zásahu, podle médií patří staršímu manželskému páru známému tím, že podporuje děti a mladé lidi v nouzi, za což jej v minulosti ocenila i královna.

Basu k tomu večer řekl, že šlo o zjištění, zda je uvedený objekt "bezpečný". Prohlídku nemovitosti označil za "preventivní, ale důležitou práci".

V rámci opatření souvisejících s nejvyšším stupněm ohrožení terorismem požádala policie o pomoc při zajišťování bezpečnosti nejen v hlavním městě armádu. Po celé zemi má být za tímto účelem rozmístěno asi 1000 vojáků.

Stanice londýnského metra Parsons Green, kde byl teroristický čin spáchán, byla dnes znovu otevřena. Trasa District Line obnovila provoz už v pátek večer, i když zpočátku měly spoje zpoždění.

České ministerstvo zahraničních věcí v souvislosti s vyhlášením nejvyššího stupně ohrožení terorismem českým občanům doporučuje, aby dbali při cestách do Británie zvýšené pozornosti, zejména v místech s vyšší koncentrací osob.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pátek 25. května 2018

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď