Británii čekají předčasné volby. Jako z Hitchcocka, rýpl si Tusk

foto Předsedkyně britské vlády Theresa Mayová podepisuje dopis předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, v němž oficiálně žádá o aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy o fungování unie, kterou představitelé států a vlád EU podepsali před deseti lety.

Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová dnes nečekaně oznámila, že chce 8. června uspořádat předčasné volby. Podle konzervativní političky jsou nutné kvůli politickému rozštěpení v otázce odchodu Británie z Evropské unie. Opoziční strany vidí ve volbách i svou šanci, a Dolní sněmovna by tak měla premiérčin záměr ve středu schválit. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska by vývoj dění kolem brexitu mohl režírovat známý režisér napínavých filmů Alfred Hitchcock.

Mayová své rozhodnutí na mimořádném setkání s novináři zdůvodnila nejednotou současného parlamentu v otázkách chystaného odchodu Británie z EU. Opoziční strany Mayová obvinila z politických hrátek, které oslabily její vyjednávací pozici v rozhovorech s Bruselem o vystoupení země z unie.

"O tom, že země potřebuje tyto volby, jsem rozhodla se zdráháním, ale říkám s pevným přesvědčením, že je to nezbytné k zajištění silného a stabilního vedení, které země potřebuje pro brexit a dál," prohlásila premiérka před svým sídlem na Downing Street.

V rozhovoru s televizí ITV ministerská předsedkyně řekla, že rozhodnutí pro předčasné volby v ní uzrálo během předvelikonočního výletu ve Walesu.

Potřebnou dvoutřetinovou většinu v Dolní sněmovně by premiérka měla mít zajištěnou, protože její záměr podpořili šéfové opozičních stran.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn rozhodnutí Mayové uvítal jako "šanci pro Brity, aby hlasovali pro vládu, která bude klást na první místo zájmy většiny". Corbyn se přitom ve svém prohlášení nezmiňuje o brexitu.

Také vůdce opozičních liberálních demokratů Tim Farron vidí v předčasných volbách šanci, a to právě s ohledem na strategii jednání o brexitu. "Pokud se chcete vyhnout katastrofálnímu tvrdému brexitu, pokud chcete Británii udržet uvnitř jednotného trhu, pokud chcete Británii, která je otevřená, tolerantní a jednotná - toto je vaše šance," prohlásil Farron.

Skotská regionální premiérka Nicola Sturgeonová označila krok Mayové za její "velmi špatnou kalkulaci". Zároveň varovala, že Mayová chce prostřednictvím předčasných voleb Británii vnutit svou vizi takzvaného tvrdého brexitu. Ten by mimo jiné znamenal, že Londýn by s EU nevyjednával ani o zachování vnitřního trhu nebo o celní unii.

Poslední průzkumy ukazují, že premiérčini konzervativci mají před opozičními labouristy jasný náskok a současná vládní většina by mohla z voleb vyjít dále posílena.

Dosud Mayová tvrdila, že v úřadu zůstane až do řádného termínu voleb v roce 2020. Neustále ale musela čelit výtkám, že k jednání o brexitu nemá mandát.

"Nejdřív zemětřesení a pak roste napětí," podotkl někdejší polský premiér Donald Tusk. Diplomaté ostatních zemí EU nyní upravují jím předložený návrh politického rámce vyjednávání z evropské strany tak, aby jej mohl 29. dubna schválit mimořádný unijní summit.

Mayová se úřadu ujala loni v červenci poté, co její předchůdce David Cameron odstoupil v reakci na referendum, v němž se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie.

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel doufá, že předčasné volby vnesou více srozumitelnosti do brexitových jednání mezi Londýnem a Bruselem.

Britská měna v reakci na oznámení o předčasných volbách posílila, zatímco akcie zamířily opačným směrem. "V tomto okamžiku není premiérčin krok vnímám jako negativní," uvedl představitel Bank of New York Mellon Simon Derrick v rozhovoru s agenturou Reuters.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

-5°C

Dnes je neděle 25. února 2018

Očekáváme v 1:00 -9°C

Celá předpověď