Bouře řádily hlavně na jihu Čech, škody jsou do milionů korun

foto Bouře, spadlý strom - ilustrační foto.

Plzeň - Silné bouře, před kterými varovali meteorologové, řádily v noci na dnešek hlavně na jihu Čech. Bez proudu se ocitly tisíce domácností, všechny poruchy se dnes odstranit nepodařilo. Problémy byly i na železnici, některé tratě zůstávají neprůjezdné. Bouřka a silný vítr poničily na Šumavě desítky tisíc krychlových metrů dřeva, škody budou v milionech korun. Polomy nejvíce zasáhly oblasti Nové Pece a Stožce na Prachaticku. Nalomené stromy stále mohou spadnout. Lidé by neměli chodit na turistické trasy v oblasti.

Poruchy v dodávce elektřiny zůstávají především na Českokrumlovsku a Jindřichohradecku, výjimečně i v jiných částech Jihočeského kraje. Týkají se stovek domácností. Energetici budou v jejich odstraňování pokračovat v neděli.

Na železnici musí lidé počítat s omezením v úsecích Počátky - Veselí nad Lužnicí, Jílovice - České Velenice, Summerau - Velešín a Rybník - Lipno nad Vltavou. "V případě tratí Počátky - Veselí nad Lužnicí a Summerau - Velešín je možné, že se poruchy během dneška už nepodaří odstranit," řekl ČTK Pavel Tesař ze Správy železniční dopravní cesty.

Škody způsobené v lesích na Šumavě jsou podle předběžných odhadů srovnatelné s orkánem Niklas, který na jaře 2015 na Šumavě vyvrátil 35.000 krychlových metrů dřeva. Podle přepočtu v průměru dřevo z jednoho stromu odpovídá jednomu krychlovému metru. Konkrétní vyčíslení aktuálních následků by Šumavský národní park mohl mít v polovině týdne. Odstraňování škod má trvat několik dnů.

Bouřka také zkomplikovala pořadatelům přípravu Lipno Sport Festu, který dnes začal. Vítr poničil stany, v nichž se nacházelo zázemí pro akci. Organizátoři proto museli zajistit nové přístřešky.

Bouřky v noci dorazily i do dalších částí Čech, následky ale nebyly tak významné. V Plzeňském kraji museli hasiči v pátek večer vyjíždět ke 40 událostem, zejména k padlým stromům na silnici. V Karlovarském kraji, kde také meteorologové hlásili velmi silné bouřky a vysoký stupeň nebezpečí, bylo zásahů výrazně méně.

Horší situace byla v okolních zemích. Dva lidé přišli v noci na dnešek o život při silné bouřce nedaleko města Braunau am Inn v Horních Rakousích. Zřítil se na ně festivalový stan. Dalších nejméně 40 lidí utrpělo zranění, z toho deset těžká. V Bavorsku nepřízeň počasí způsobila komplikace zejména v železniční dopravě, přerušeno muselo být několik hudebních festivalů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

0°C

Dnes je sobota 24. února 2018

Očekáváme v 19:00 -5°C

Celá předpověď