Bild: Na kancléře za SPD bude kandidovat šéf strany Gabriel

foto Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel ze sociální demokracie (SPD).

Berlín - Kandidátem na německého kancléře za sociální demokracii bude šéf strany a současný vicekancléř v koaliční vládě Sigmar Gabriel, uvedl dnes deník Bild s odvoláním na informace ze stranických kruhů. Sociální demokracie na twitteru označila toto tvrzení za spekulaci. Počítá nadále s tím, že jméno kandidáta oznámí až 29. ledna.

Bild uvedl, že se Gabriel pro kandidaturu rozhodl po rozhovorech se spolustraníky a také na naléhání někdejšího sociálnědemokratického kancléře z let 1998-2005 Gerharda Schrödera.

Vedle Gabriela se v SPD jako o možných kandidátech hovořilo také o končícím předsedovi Evropském parlamentu Martinu Schulzovi nebo primátorovi Hamburku Olafu Scholzovi. V posledních týdnech ale ze strany zaznívaly hlasy, že pokud bude Gabriel chtít kandidovat, bude kandidatura jeho.

Dovést stranu, která je nyní součástí velké koalice s konzervativní unií CDU/CSU, k vítězství ve volbách však nebude pro Gabriela jednoduché. Průzkumy veřejného mínění konzervativní unii dávají zhruba patnáctiprocentní náskok nad jeho sociálními demokraty.

Ani ze srovnání s kandidátkou CDU na kancléřku a současnou šéfkou vlády Angelou Merkelovou nevychází Gabriel v předvolebních výzkumech dobře. Podstatně více Němců by si totiž v čele vlády nadále přálo Merkelovou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je pondělí 23. října 2017

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď