Biatlonistku Soukalovou čeká tuhý boj o velký křišťálový glóbus

foto Biatlonistka Gabriela Soukalová.

Chanty-Mansijsk (Rusko) - Budou to složité počty, než bude jasné, kdo vyhraje Světový pohár biatlonistek. O velký křišťálový glóbus se ucházejí vedoucí žena seriálu Gabriela Soukalová a hvězda uplynulého mistrovství světa Marie Dorinová-Habertová z Francie. Rozhodne se v příštích dnech v ruském Chanty-Mansijsku, kde jsou na programu sprint, stíhací závod a závod s hromadným startem.

Soukalová má za sebou skvělou sezonu, ale na světovém šampionátu v Oslu skončila bez medaile. Její v podstatě už jediná soupeřka sice nezažila tak výtečnou zimu, ale z MS si odvezla medaili z každého ze šesti závodů včetně tří zlatých. "Když bude jezdit v takové pohodě jako v Oslu, vyhraje," utrousila Soukalová na MS, kde skončila mimo jiné dvakrát čtvrtá.

Vizitky vedoucích biatlonistek SP Gabriely Soukalové a Marie Dorinové Habertové.

Marný boj o medaili v Oslu i velká únava nejspíš vnesly do jejích myšlenek pesimismus, navíc při přeletu do Ruska cítila lehké nachlazení. "Mám už jen malý náskok. Nevzdávám to, ale věřím, že když je teď Dorin (Dorinová-Habertová) v takové pohodě, tak to podrží," mínila Soukalová. "Pořád je jednodušší dotahovat se z druhého místa. Ona je za mnou a běží teď jako srna," prohlásila.

Soukalová vede SP o 69 bodů. Klíčové ale budou odpočty za dva nejhorší závody v sezoně. Zatímco Francouzka odečítá nyní jen 27 bodů za špatné výsledky, Soukalové by ubylo 62 bodů. Reálný náskok české biatlonistky tak činí 34 bodů, což se ale bude v Chanty-Mansijsku měnit.

Mezi prvním a třetím místem je rozdíl vždy po šesti bodech, třetí a čtvrté místo dělí pět bodů, čtvrté a páté místo tři body, páté až deváté vždy dva body a dál je rozdíl po jednom bodu. Z českých biatlonistů vyhrála Světový pohár jen Jiřina Adamíčková (Pelcová) v roce 1990, nikdo jiný nedosáhl ani na celkové stupně vítězů.

Soukalová v tomto ročníku vyhrála čtyři závody, Dorinová-Habertová tři. Na stupních vítězů byly obě desetkrát. "Bude záležet, jak holky po MS zregenerují," uvedl kouč Ondřej Rybář. Soukalové pesimismus přisuzuje částečně podvědomým alibi. "Musí si všechno srovnat v hlavě. Ona sama to nakonec musí odzávodit. Jsem si ale jist, že až se postaví na start, bude chtít vyhrát," řekl Rybář, který do Ruska neodjel.

Soukalová ještě nikdy o velký glóbus nebojovala a uvědomuje si, že se jí to nemusí už nikdy podařit. Tak stresovou situaci nezná. "Loni měla Verča (Vítková) výbornou sezonu a ode mě se na MS nic nečekalo, takže to bylo jednoduché. Teď to není lehké i pro mě jako velkého flegmatika. Čím víc závodů máme v nohách, tím je to těžší," uvedla Soukalová, která má šanci i na tři malé glóby za jednotlivé disciplíny. Na dosah má trofej za sprint, jehož hodnocení vede o 54 bodů.

Na sibiřský areál má dobré vzpomínky, v roce 2013 tam vyhrála všechny tři poslední závody SP, loni byla v Chanty-Mansijsku v závodu s hromadným startem druhá.

"Je to jeden z mých oblíbenějších areálů. Těším se moc, i s tou velkou zimou tam mám dobré zkušenosti," prohlásila Soukalová. A to prý může být její výhoda. "Jako v Cimrmanovi: 'Tam kde hy, tam kde hy, kde hynuli vlci, tam kde hy, tam kde hy, kde hynuli sobi, Čech se přizpůsobil'," citovala z populární hry Dobytí severního pólu. "Já věřím, že to tak budeme mít i my na Sibiři," uvedla Soukalová s úsměvem.

Mezi muži už v předstihu získal velký křišťálový glóbus Francouz Martin Fourcade, který vyhrál Světový pohár popáté za sebou. Z Čechů je nejvýše devatenáctý Michal Šlesingr.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je pátek 24. února 2017

Očekáváme v 1:00 -1°C

Celá předpověď