Biatlonista Moravec má z vytrvalostního závodu na MS stříbro

foto Český biatlonista Ondřej Moravec.

Hochfilzen (Rakousko) - Biatlonista Ondřej Moravec byl druhý ve vytrvalostním závodu na mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu a vybojoval pro Českou republiku čtvrtou medaili na šampionátu. První zlato v historii pro USA získal pětatřicetiletý Lowell Bailey, který českého reprezentanta porazil na 20 kilometrech jen o 3,3 sekundy. Třetí skončil favorizovaný Francouz Martin Fourcade, jenž dvakrát na střelnicích chyboval a na vítěze ztratil 21,2 sekundy. Na této trati prohrál poprvé po třech titulech v řadě a olympijském vítězství v Soči.

Moravec získal pátou medaili ze světových šampionátů, individuální titul mu však znovu unikl. "Byl jsem strašně blízko vysněnému zlatu. Stříbro už nějaké mám, bronz taky, takže je to takové smíšené. Bylo to strašně blízko. Velká šance, ale ve finále jsem strašně rád za stříbro. Je to placka z mistrovství světa a to se počítá," řekl.

V Hochfilzenu byl dosud dvakrát pátý ve sprintu a ve stíhacím závodu, na MS před dvěma lety v Kontiolahti skončil na této trati třetí. Dosavadní tři české cenné kovy v rakouském středisku vybojovala Gabriela Koukalová, která má kompletní sbírku.

Pro svůj druhý nejlepší výsledek na mistrovství světa v kariéře si dojel Michal Krčmář, který obsadil šesté místo se ztrátou 43,6 sekundy na vítěze. Stejně jako Moravec by ve střelbě stoprocentně úspěšný. Michal Šlesingr chyboval třikrát a byl osmnáctý. Příslibem do štafety je také 32. místo Tomáše Krupčíka se třemi chybami.

Moravec začal opatrně, ale po bezchybné první položce se posunul mezi nejrychlejší biatlonisty. Po dalších dvou čistých střelbách se ocitl v průběžném vedení a na poslední položce ukázal psychickou sílu. Odstřílel ji rovněž bez chyby a navíc v rychlém tempu. Po poslední přesné ráně si zakřičel a mířil vstříc medailovému úspěchu.

Moravce atakoval také Nor Johannes Thingnes Bö, ale jeho poslední rána v závodu při extrémně rychlé závěrečné střelbě šla vedle. V tu chvíli už českého reprezentanta ohrožoval pouze Bailey, který vyjížděl z poslední střelby jako lídr. V běhu pak ale ztrácel a kilometr před cílem vedl pouze o desetinu. Finišem ale první místo udržel.

"Byly to velké nervy, poslední kolo to bylo nahoru dolů. Chvíli to vypadalo, že to vyjde, na konci ale bohužel," řekl České televizi Moravec a přiznal lehký smutek. "Ale jsem spokojený, mám dvě pátá místa, jedno stříbro a ještě jeden závod před sebou. Tam to bude těžké vyhrát, ale před MS bych tyhle výsledky vůbec nepředpovídal," uvedl dvaatřicetiletý rodák z Ústí nad Orlicí.

Radoval se po poslední střelbě, radoval se v cíli, ale s předpovídáním výsledku byl v tu chvíli ještě opatrný. "Nechtěl jsem slavit naplno. Ještě tam kluci jedou. Vypadá to na medaili, ale titul je titul...," pronesl, když byl ještě Bailey na trati. Pochvaloval si svůj psychický klid. "Žádné nervy, prakticky nic. Konečně jsem zpátky tam, kde jsem byl dřív. Na nic jsem nemyslel, střílel jsem to bez stresu, super," uvedl.

Krčmář po vydařené sezoně pokazil v Hochfilzenu sprint, z kterého ani nepostoupil do stíhačky. "Ze dna se odráží líp, než se drží nahoře. Pro mě to je satisfakce, spokojenost a jsem rád, že jsem si tady spravil chuť," řekl. Podobně jako Moravec střílel bezchybně. "S běžeckou formou jsem se tady úplně nepotkal, ale střelecky tady nemám od začátku problém. To bylo o hlavě," uvedl.

Šlesingr jel od začátku rychle a rovněž atakoval špičkové umístění, ale nejprve chyboval na druhé položce vestoje, a když netrefil také při třetí a čtvrté zastávce na střelnici, připravil se o umístění v desítce. Jeho běžecký čas byl sedmý nejrychlejší.

Mistrovství světa v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko):

Muži - vytrvalostní závod na 20 km: 1. Bailey (USA) 48:07,4 (0 tr. minut), 2. Moravec (ČR) -3,3 (0), 3. M. Fourcade (Fr.) -21,2 (2), 4. Lesser (Něm.) -32,0 (1), 5. Semenov (Ukr.) -38,6 (1), 6. Krčmář (ČR) -43,6 (0), 7. Šipulin (Rus.) -43,9 (2), 8. J. Bö -1:11,9 (2), 9. Birkeland (oba Nor.) -1:14,3 (1), 10. Weger (Švýc.) -1:22,8 (1), ...18. Šlesingr -2:26,5 (3), 32. T. Krupčík (oba ČR) -4:11,7 (3).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 980, 2. Šipulin 647, 3. Schempp (Něm.) 613, 5. J. Bö 567, 5. Peiffer (Něm.) 519, 6. Björndalen (Nor.) 508, ...13. Moravec 391, 15. Krčmář 371, 22. Šlesingr 273, 52. Soukup 52, 56. Václavík 42, 79. T. Krupčík (všichni ČR) 12.

 

Moravcovi vyšla sázka na střelbu, vestoje pálil bez nervů

Sázka na přesnou střelbu vyšla Ondřeji Moravcovi. V dnešním vytrvalostním závodu dokázal jako jeden ze tří biatlonistů trefit všech dvacet terčů a na mistrovství světa získal stříbro. Od zlata ho dělilo jen 3,3 sekundy.

Po dvou pátých místech ve sprintu a stíhacím závodu se Moravec uklidnil a před závodem na 20 km si dal jasný cíl. Zaměřil se na střelbu. "On si to asi řekne každý, ale něco jiného je to pak předvést v závodu. Jsem rád, že to vyšlo a byl jsem schopný se koncentrovat až do poslední rány a dát to," chválil se dvaatřicetiletý biatlonista.

Na světovém šampionátu trefil ve vytrvalostním závodu všechny terče poprvé v kariéře. "A nula byla klíčem k medaili. To byl můj cíl, ne trik, ale jsem rád, že jsem předvedl stojáky jako tři roky zpátky bez nervů," zmínil svou střelbu na olympijských hrách v Soči, kde vstoje pálil rychle jako z kulometu.

Přesně to dnes ukázal na poslední položce. Pět terčů trefil za 22 sekund. "O ničem jsem nepřemýšlel, přijel jsem a vlastně si ani nic moc nepamatuju, takže to je to, co musím dělat dál. Snad se mi to ještě povede," pronesl. Když zasáhl poslední dvacátý terč, zakřičel si. "Jo!" Cestou ze střelnice se usmíval. "Byl jsem šťastný, čtyři nuly na dvacku, to se mi povedlo snad podruhé v kariéře. Byl jsem nadšený," doplnil.

Zatímco na střelnici exceloval, na trati se tentokrát necítil ideálně. "Měl jsem horší den, nebylo to ono. Sprint a stíhačka to bylo úplně něco jiného. Ne že bych se trápil, ale chybělo ještě něco, aby to bylo dokonalé," konstatoval Moravec.

V posledním kole tušil, že nemůže zabrat, jak by potřeboval. Napadlo ho proto, že na soupeře ztratí. "Byl jsem totálně kyselej. Přechody, sjezdy a příjezd ke stadionu už jsem měl ne úplně tak, jak byl potřeba. Tak nějak jsem čekal, že mi to asi nedá, protože jsem v konci nepředvedl, co by mělo stačit na zlato. A taky nestačilo," řekl.

Po projetí cílem vystřelil pravačkou nadšeně do vzduchu. Pak poklekl na sníh a vyčerpaně vydechoval. A čekal. Vedl před Francouzem Martinem Fourcadem a jeden soupeř po druhém odpadávali. Už se zdálo, že by mohl získat zlato.

Chvilku si to Moravec i myslel, to když chyboval poslední ranou na střelnici Nor Johannes Bö. "V tu chvíli jsem nevěděl, že tam jede ještě Bailey. Proto jsem myslel, že už tam není nikdo další, kdo by mohl zlato brát," prozradil.

Brzy se ale objevil na obrazovce Američan Lowell Bailey. Podobně jako Moravec mířil přesně a do posledního okruhu vyjížděl s malým náskokem. Český reprezentant napjatě sledoval, jestli ho porazí. "Ze začátku kola to vypadalo dobře pro mě a nakonec ne. Dokud nejsou všichni v cíli, nemůžete slavit. Tohle byla největší šance v mém životě na zlato. Jsem trochu zklamaný, ale víc udělat už jsem nemohl," uvedl Moravec.

Pro stříbro si dojel s číslem 51, stejným, které měla o den dříve ve vytrvalostním závodu žen Gabriela Koukalová a rovněž skončila druhá. "Když jsem šel ze snídaně, tak tam byl Hamzič (šéf svazu Jiří Hamza) a ten mi to krutě připomínal, že to je stejné číslo. Je to dobré déja vu," usmál se rodák z Ústí nad Orlicí.

Sílu pro letošní úspěchy na MS mu dodaly výkony v prosinci na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě. Závody bral jako první vrchol sezony, na který se připravoval. "Dokázal jsem tam vykřesat výsledky," zmínil osmé a čtvrté místo. "To mi dodalo sebevědomí, že to zase umím a jsem schopen se zkoncentrovat," řekl.

Z mistrovství světa už má pět cenných kovů a k tomu tři olympijské medaile. "Tohle je moje osmá velká medaile, to se docela dobře poslouchá," usmál se.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je pondělí 11. prosince 2017

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď