Bělobrádek a Herman se setkají s dalajlamou - živý přenos

foto Přivítání tibetského duchovního vůdce dalajlamy (na snímku) na Hradčanském náměstí v Praze, kam přijel 17. října na konferenci Forum 2000.

Praha - >Vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr kultury Daniel Herman (oba KDU-ČSL) se v úterý setkají s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, který se v Praze účastní mezinárodní konference Forum 2000. Informaci serveru IHNED.cz dnes ČTK potvrdil Bělobrádek. O víkendu se s dalajlamou setkal v Bratislavě slovenský prezident Andrej Kiska, což vyvolalo protesty z čínské strany.

Podle IHNED.cz Herman přijme dalajlamu jako zástupce jedné z církví, což spadá do kompetencí ministerstva kultury. O schůzce byl informován i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a nemá nic proti.

Čína proti schůzkám cizích státních představitelů s dalajlamou pravidelně protestuje. Osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území.

Čínské ministerstvo zahraničí dnes označilo schůzku Kisky s dalajlamou za narušení politiky jedné Číny, kterou se podle úřadu Slovensko zavázalo respektovat. Prezident podle ministerstva rozbil politický základ čínsko-slovenských vztahů. Peking proto pohrozil Bratislavě blíže neupřesněnými důsledky.

Dalajlamu uvítala v Praze zhruba tisícovka lidí

Přivítání tibetského duchovního vůdce dalajlamy na Hradčanském náměstí v Praze, kam přijel 17. října na konferenci Forum 2000.Zhruba tisícovka lidí dnes podle policejního odhadu přišla na Hradčanské náměstí uvítat v Praze tibetského duchovního vůdce dalajlamu. Desítky z nich přinesli tibetské vlajky, někteří měli v rukou transparenty s nápisy "Free Tibet" (Svobodný Tibet). Dalajlama ve své řeči připomněl bývalého prezidenta Václava Havla a vyzval, aby lidé udržovali jeho odkaz.

"Václav Havel tu nyní už není s námi. Po lidských bytostech ale něco zůstává, myšlenky, ideály," řekl. "Všichni bychom měli pokračovat v udržování Havlova odkazu, v myšlence pravdy a lásky," uvedl dalajlama, kterého s bývalým českým prezidentem pojilo osobní přátelství.

Dalajlama také ve své řeči zdůraznil, že se nesnaží o odtržení Tibetu od Číny, z čehož ho obviňuje Peking. "My Tibeťané neusilujeme o samostatnost, o nezávislost Tibetu. Chceme však, aby ve svazku s Čínou byla dodržována lidská práva Tibeťanů, aby byla zachována buddhistická tradice Tibetu," řekl.

Dalajlamův příchod na pódium v bráně Schwarzenberského paláce přivítal dlouhý potlesk. Ten zazněl znovu v okamžiku, kdy tibetský duchovní vůdce pověsil šerpu na plakát, na němž byl vyobrazen společně s Havlem.

Podle serveru Hlídací pes měl původně dalajlama vystoupit na pódiu postaveném vedle sochy prezidenta Masaryka vedle Schwarzenberského paláce, Správa Pražského hradu ale nepovolila zábor prostranství. Své rozhodnutí organizace neodůvodnila. Praha 1 předtím podle serveru dala k uspořádání akce kladné stanovisko.

Dalajlamu uvedla herečka Barbora Hrzánová, která připomněla i první návštěvu tibetského duchovního vůdce v Praze, kdy přijel na Havlovo pozvání. "Tehdy dalajlama vystoupil na balkóně Arcibiskupského paláce a po jeho boku stál kardinál(František) Tomášek. Nyní tu stojí mezi námi a bez kardinála," řekla.

Ředitel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa, jehož organizace se podílela na pořádání uvítání dalajlamy, při ceremoniálu kritizoval prezidenta Miloše Zemana. Podle něj upřednostňování ekonomických témat před lidskými právy povede k tomu, že i Češi o lidská práva přijdou.

U příležitosti dalajlamova příjezdu do Prahy vystoupily na Hradčanském náměstí také zpěvačky Aneta Langerová a Lenka Dusilová.

Dalajlama přijel do Prahy na dvacátý ročník mezinárodní konference Forum 2000, kterou Havel založil. Na pozvání bývalého prezidenta na ní vystupoval už v minulosti. Letos se zúčastní několika diskusních panelů a na závěr konference bude mít veřejnou přednášku.

Čína hrozí reakcí za setkání slovenského prezidenta s dalajlamou

Peking - Čínské ministerstvo zahraničí dnes pohrozilo neupřesněnou odvetnou reakcí za to, že se slovenský prezident Andrej Kiska setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, který v rámci cesty po Evropě navštívil Slovensko. Informovala o tom agentura Reuters.Peking pokládá 80letého dalajlamu, který je držitelem Nobelovy ceny za mír, za separatistu prosazujícího nezávislost Tibetu. Tuto oblast čínská armáda obsadila v roce 1950.

Dalajlama, který přijel na Slovensko v sobotu, se s Kiskou sešel v neděli v Bratislavě v restauraci. Na facebookové stránce slovenského prezidenta se poté objevily fotografie z tohoto setkání a Kiskova poznámka, že schůzku s dalajlamou považuje za velkou poctu.

Kiska ignoroval "ostrý nesouhlas" Číny a setkal se s dalajlamou, prohlásila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. Toto setkání podle jejích slov bylo v rozporu s "politikou jedné Číny", kterou slovenská vláda slíbila podporovat. "S tím Čína naprosto nesouhlasí a přijme odpovídající reakci," řekla mluvčí bez dalších podrobností.

Dalajlama se podle Chua Čchun-jing dlouhodobě snaží o odtržení Tibetu od Číny, a čínská vláda je proti tomu, aby kterýkoli zahraniční činitel byl s dalajlamou v jakékoli formě kontaktu.

Schůzka Kisky s dalajlamou "rozbila politický základ čínsko-slovenských vztahů", dodala mluvčí. "Žádáme, aby slovenská strana jasně uznala protičínskou, separatistickou povahu dalajlamovy kliky a upřímně respektovala bytostné čínské zájmy."

Dalajlamova třídenní návštěva Slovenska skončí dnes, kdy se duchovní vůdce přesune do Prahy. V české metropoli se zúčastní konference Forum 2000.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

21°C

Dnes je neděle 20. srpna 2017

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď