Favorité na fotbalovém MS nezaváhali, zvítězily Belgie i Anglie

foto Anglický fotbalista Harry Kane (druhý zleva) dává gól Tunisku.

Moskva - Na fotbalovém mistrovství světa v Rusku dnes na rozdíl od víkendu favorité nezaváhali. Ve skupině G nejprve Belgie porazila outsidera Panamu 3:0 a poté Anglie gólem Harryho Kanea v nastavení vydřela výhru 2:1 nad Tuniskem. Ve skupině F Švédsko zvítězilo na Jižní Koreou 1:0.

Belgie, která patří k favoritům celého turnaje, se proti nováčkovi šampionátu Panamě prosadila až po přestávce. Skóre otevřel ve 47. minutě krásnou trefou z voleje Dries Mertens, další dva góly přidal nejlepší střelec belgické historie Romelu Lukaku.

Belgičané neprohráli už 20 utkání po sobě a na světovém šampionátu v základní skupině nepoznali hořkost porážky už deset zápasů.

Anglie se ve stejné skupině nadřela na vítězství mnohem více a děkuje za něj Kaneovi. Kapitán Albionu nejprve v 11. minutě otevřel skóre a v první minutě nastavení rozhodl. Na průběžných 1:1 ve 35. minutě srovnal z penalty Fardžaní Sasí.

Anglie, která čeká na světové zlato od roku 1966, vyhrála úvodní utkání na MS poprvé po 12 letech a navázala na vítězství z posledního vzájemného duelu s Tuniskem ze šampionátu 1998. Africký celek naopak protáhl čekání na výhru na mistrovství světa na 12 utkání.

Skupinu G vede před Anglií o skóre Belgie, která v dalším utkání změří síly s Tuniskem. Výběr Albionu čeká příště Panama. Do další fáze turnaje postoupí z každé skupiny dva nejlepší celky.

Švédsko nad Jižní Koreou dominovalo, ale k výhře mu nakonec musela pomoci penaltu, kterou rozhodčí Joel Aguilar nařídil až po zhlédnutí videa. Z pokutové kopu se v 65. minutě nemýlil kapitán Andreas Granqvist.

Švédsko skórovalo poprvé po třech zápasech a na světovém šampionátu vyhrálo úvodní duel po 60 letech. Korea naopak na MS posedmé za sebou nezvítězila.

Švédsko vede tabulku skupiny společně s Mexikem, které rovněž 1:0 v neděli překvapivě porazilo Německo. S ním změří Seveřané síly v dalším duelu, na Koreu čeká Mexiko.

Pondělní zápasy MS:

Skupina F:

Švédsko - Korea 1:0 (0:0)

Branka: 65. Granqvist z pen. Rozhodčí: Aguilar - Zumba (oba Salv.), Mora (Kost.) - Vigliano (video, Arg.). ŽK: Claesson - Kim Šin-uk, Hwang Hi-čchan. Diváci: 42.300.

Švédsko: Olsen - Lustig, Jansson, Granqvist, Augustinsson - Claesson, Larsson (81. Svensson), Ekdal (71. Hiljemark), Forsberg - Berg, Toivonen (77. Kiese Thelin). Trenér: Andersson.

Korea: Čche Hjon-u - I Jong, Čang Hjon-su, Kim Jong-kwon, Pak Ču-ho (28. Kim Min-u) - I Če-song, Ki Song-jung, Ku Ča-čchol (73. I Sung-u) - Hwang Hi-čchan, Kim Šin-uk (66. Čong U-jong), Son Hung-min. Trenér: Šin Te-jong.

1. Mexiko 1 1 0 0 1:0 3
  Švédsko 1 1 0 0 1:0 3
3. Korea 1 0 0 1 0:1 0
  Německo 1 0 0 1 0:1 0

Skupina G:

Belgie - Panama 3:0 (0:0)

Branky: 69. a 75. Lukaku, 47. Mertens. Rozhodčí: Sikazwe (Zamb.) - Dos Santos (Angola), Siwela (JAR) - Dankert (video, Něm.). ŽK: Meunier, Vertonghen, De Bruyne - Davis, Bárcenas, Cooper, Murillo, Godoy. Diváci: 43.257.

Belgie: Courtois - Alderweireld, Boyata, Vertonghen - Meunier, De Bruyne, Witsel (90. Chadli), Carrasco (74. Dembélé) - Mertens, E. Hazard - Lukaku (83. T. Hazard). Trenér: Martínez.

Panama: Penedo - Murillo, R. Torres, Escobar, Davis - Bárcenas (63. G. Torres), Cooper, G. Gómez, Godoy, J. Rodríguez (63. Díaz) - Pérez (73. Tejada). Trenér: H. Gómez.

Tunisko - Anglie 1:2 (1:1)

Branky: 35. Sasí z pen. - 11. a 90.+1 Kane. Rozhodčí: Roldán - De la Cruz (oba Kol.), Montero (Kost.) - Ricci (video, Braz.). ŽK: Walker (Angl.). Diváci: 41.064.

Tunisko: Hasan (16. Bin Mustafá) - Maríá, S. bin Júsif, Bronn, A. Maalúl - Schirí, Badrí, Sasí - F. bin Júsif, Chazrí (85. Chalífa), Slití (74. Bin Amúr). Trenér: N. Maalúl.

Anglie: Pickford - Walker, Stones, Maguire - Trippier, Alli (80. Loftus-Cheek), Henderson, Lingard (90.+3 Dier), Young - Kane, Sterling (68. Rashford). Trenér: Southgate.

1. Belgie 1 1 0 0 3:0 3
2. Anglie 1 1 0 0 2:1 3
3. Tunisko 1 0 0 1 1:2 0
4. Panama 1 0 0 1 0:3 0

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK