Beatles vydají zvláštní edici alba Sgt. Pepper k jeho 50. výročí

foto Ilustrační foto - Členové skupiny Beatles John Lennon, Ringo Starr, Paul McCartney a George Harrison na nedatovaném archívním snímku.

Londýn - Britská skupina Beatles u příležitosti 50. výročí vydání alba Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band vydá v květnu jeho zvláštní edici. Desku si budou moci fanoušci zakoupit na CD i vinylu a obsahovat bude i nové audio remixy. Zvláštní edice bude obsahovat soubor šesti disků, jehož součástí bude album v originálním znění, dříve nezveřejněné nahrávky z jeho natáčení a knihu.

Zvláštní edice vyjde 26. května. Set šesti disků obsahuje 33 dříve nezveřejněných nahrávek, které kapela natočila během improvizovaných sezení, nebo instrumentální verze písně Penny Lane a nové znění písně Strawberry Fields Forever. Album dále vyjde na DVD a Blu-ray, kde diváci také najdou vzácný dokumentární záznam o natáčení desky z roku 1992.

Součástí souboru je i kniha s úvodem od zpěváka Paula McCartneyho a producenta Gilese Martina. "Je to šílené, když si pomyslím, že se o 50 let později díváme na tento projekt s takovou láskou a úžasem nad tím, jak čtyři kluci a skvělý producent mohli vytvořit trvalé umělecké dílo," píše McCartney v knize.

"Zdá se, že album Sgt. Pepper zachytilo náladu tehdejší doby. Deska navíc inspirovala mnoho dalších lidí," dodává bubeník Ringo Starr.

Kniha prozkoumá každý aspekt alba, od jednotlivých písní a uměleckého přebalu po vývoj hudebních inovací a historický kontext nahrávek.

Osmé album skupiny Beatles poprvé vyšlo v červnu 1967 a bylo první, které kapela vydala ve stejném znění v USA i v Británii. Na jeho přebalu, který pro skupinu vytvořil sir Peter Blake, byli zobrazeni lidé, které členové kapely obdivovali. Byl mezi nimi například zpěvák Bob Dylan, herečka Marilyn Monroeová, americký komik W. C. Fields, spisovatel Edgar Allan Poe, filozof Karel Marx, fyzik Albert Einstein, herec Marlon Brando nebo boxer Sonny Liston. Přebal navíc jako první na světě obsahoval text všech písní z alba.

Deska vyhrála čtyři hudební ceny Grammy, včetně ocenění za album roku nebo za nejlepší obal. V roce 2003 americká Knihovna Kongresu zahrnula desku do svého registru národních záznamů, a označila ji tak za "kulturně, historicky nebo esteticky významnou pro USA".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

14°C

Dnes je středa 18. října 2017

Očekáváme v 17:00 15°C

Celá předpověď