BBC: Nacionalistický akční film slaví v Číně ohromný úspěch

foto Foto z filmu Wolf Warriors 2 (Vlčí válečníci).

Peking - "Každý, kdo urazí Čínu, bude zabit, bez ohledu na to, jak daleko je cíl." To je leitmotiv filmu Wolf Warriors 2 (Vlčí válečníci) - čínského kasovního trháku, který divákům servíruje stejnou porci testosteronem poháněného machismu od štěkajících zbraní, explozí až po tanky, a čínského hrdostí prodchnutého vlastenectví, napsal zpravodajský server BBC.

Příběh filmu se točí kolem vojáka, který se vydá do africké válečné zóny a zachrání stovky životů před západními padouchy. V zásadě tak kopíruje typickou zápletku hollywoodských akčních filmů, ale tentokrát je to čínský hrdina, kdo hájí spravedlnost a udržuje svět v bezpečí.

Odborník na bojová umění Wu Ťing jde ve šlépějích Jackieho Chana a Jet Liho coby nová generace čínských akčních hvězd, ze kterých se stali režiséři. První film Wolf Warrior měl premiéru v roce 2014, ale na diváky neudělal větší dojem. Mainstreamové filmy, zvláště pak ty, které propagují vlastenectví, si v Číně obvykle příliš dobře nevedou.

Ovšem z Wolf Warriors 2 se stal fenomén. Za jediný týden tento film vydělal rekordních 1,6 miliardy jüanů (5,3 miliardy Kč). Obrovský úspěch snímku v Číně katapultoval film na špici celosvětového kasovního žebříčku, kde tento víkend porazil hollywoodský trhák Dunkerk.

Film popisuje tajnou záchrannou misi poté, co povstalci obsadí město v nejmenované africké zemi. Voják čínských speciálních sil Leng Feng, kterého hraje sám Wu Ťing, je vyslán, aby zachránil čínského podnikatele a místní obyvatele, kteří se dostali do zajetí západních žoldáků.

Mnozí diváci se na internetu svěřují, jak je dojala vlastenecká zápletka snímku. "Tohle je nejlepší čínský akční film všech dob," napsal jeden uživatel sociálních sítí. "Až šokujícím způsobem dobré - horká krev a drsní chlapi. Brečel jsem jako dítě," napsal další.

Jedním z důvodů, proč je v porovnání s Wolf Warrior dvojka tak nadšeně přijímána, jsou podstatně lepší akční záběry. Mnozí diváci film oceňují za bojové scény a kaskadérské kousky - například tanky v honičce, která jako by vypadla ze série Rychle a zběsile. Ty podle nich dosahují "hollywoodské kvality".

Film, který byl plně financován ze soukromých zdrojů, další chválu sklízí za pozornost věnovanou detailům. Údajně se v něm objevují věrné repliky mnoha nejnovějších zbraní používaných čínskou armádou.

Svou roli ovšem sehrálo i načasování premiéry, která byla těsně před 90. výročím založení Čínské lidové osvobozenecké armády, což je pro Čínu velmi významná událost. A v ostře formulovaném projevu, který by klidně mohl být součástí scénáře filmu, prezident Si Ťin-pching během vojenské přehlídky na počest výročí slíbil, že země bude "bojovat proti komukoli, kdo se pokusí Čínu rozdělit".

Čínský vládní list People's Daily opěvuje film Wolf Warrior 2 jako "superhrdinský snímek v čínském stylu, který ukazuje hrdinství a zodpovědnost, a probouzí v divácích vlastenectví".

Všichni ale stejné nadšení nesdílejí. "Wu Ťing se jen veze na vlně všeobecné politiky," napsal jeden z komentátorů na čínský webový server, kde mohou uživatelé hodnotit filmy. "Je to jenom propagační akce."

A další z uživatelů dodal: "Dělávali jsme si legraci z 'hrdinství jednotlivce', ale propojit všemocného superhrdinu s vlastenectvím je ještě horší."

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 23. června 2018

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď