BBC: Británie ustoupí EU v otázce postupu jednání o brexitu

foto Londýňan třímá banner nabádající k brexitu.

Londýn - Dohodu Británie o odchodu z Evropské unie nebude možné uzavřít, pokud se nevezme v úvahu i budoucí vztah Spojeného království s evropskou sedmadvacítkou. Uvedlo to dnes britské ministerstvo pro brexit. Zpravodajský web BBC s odvoláním na zdroj z EU ale dnes uvedl, že Londýn se s Bruselem dohodl, že oproti původnímu britskému požadavku vyřeší "rozvod" a otázku práv občanů EU v Británii a Britů v EU ještě před jednáním o budoucích hospodářských vztazích.

"Jak jsme vysvětlili v dopise, kterým jsme aktivovali článek 50 (lisabonské smlouvy, který se týká odchodu země z EU), náš názor je, že dohoda o odchodu a podmínky budoucího vztahu se musí dohodnout souběžně," uvedl mluvčí ministra pro brexit Davida Davise. "Domníváme se, že proces odchodu nemůže být zakončen, aniž by se vzal v úvahu i budoucí vztah," řekl. "Odchod a budoucnost jsou úzce spojeny," dodal.

Zatímco Evropská unie pažaduje, aby se nejprve uzavřela jednání o odchodu království včetně záruk pro občany EU v Británii, finančního vypořádání a budoucích hranic mezi unijním členem Irskem a Severním Irskem, premiérka Theresa Mayová dlouhodobě trvala na tom, aby se hned začalo jednat i o budoucích vztazích a o dohodě o volném obchodu.

Podle unijního zdroje britské stanice BBC ale Britové nyní souhlasili s požadavkem EU, aby se o budoucím vztahu sedmadvacítky a Londýna začalo jednat až po dosažení "dostatečného pokroku". To by podle BBC mohlo být nejdříve v říjnu.

Mayová v minulosti několikrát pohrozila, že by Británie mohla z jednání o takzvaném brexitu odejít i zcela bez dohody. Její tvrdý postoj k rozhovorům s EU by se ale mohl změnit kvůli výsledkům nedávných předčasných parlamentních voleb v Británii, ve kterých vládní konzervativci sice vyhráli, ale ztratili většinu v parlamentu. Na zmírnění takzvaného tvrdého brexitu, který premiérka prosazovala, od té doby tlačí nejen opozice, ale i někteří vlivní členové vládní Konzervativní strany.

Ve čtvrtek EU a Británie oznámily, že se jejich vyjednávači Michel Barnier a David Davis dohodli na zahájení rozhovorů o brexitu příští týden v pondělí. Podle dnešního prohlášení Davisova ministerstva budou prvním tématem rozhovorů práva unijních občanů v Británii a Britů v EU. "Chceme ukončit nervozitu, se kterou se potýkají čtyři miliony občanů," řekl mluvčí ministerstva.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

22°C

Dnes je úterý 22. května 2018

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď