Bankovní úvěry v červenci stouply o 7,1 pct na 3,11 bilionu Kč

foto České bankovky, peníze. Ilustrační foto.

Praha - Objem bankovních úvěrů v české ekonomice dosáhl ke konci července 3,11 bilionu Kč, což bylo o 7,1 procenta více než před rokem. Úvěry poskytnuté domácnostem vzrostly meziročně o 8,6 procenta na 1,39 bilionu Kč, úvěry podnikům stouply o pět procent na 1,032 bilionu Kč. Vyplývá to z údajů České národní banky.

Objem úvěrů na bydlení stoupl o 9,5 procenta na 1,1 bilionu Kč, zájem o ně ale již druhý měsíc v řadě klesá. Nové úvěry na bydlení zopakovaly červnový meziroční pokles, objem 22,7 miliardy Kč znamenal nejslabší výsledek od února 2016. "Centrální bance se opatřeními zřejmě daří hypoteční boom ochlazovat," uvedla analytička České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Celkem 30 procent nových úvěrů na bydlení má fixovanou úrokovou sazbu na období delší než pět let. Nový úvěr na bydlení s fixací sazby na pět až deset let získali klienti za průměrnou sazbu 2,19 procenta, když svého dna 1,87 procenta dosáhla sazba této fixace v listopadu 2016.

Zájem o úvěry na spotřebu byl během července stále silný. Nově domácnosti načerpaly spotřebitelské úvěry za 9,2 miliardy Kč, o 17,4 procenta více než před rokem. Zájem o úvěry na spotřebu táhne důvěra domácností ve svoji budoucí finanční situaci a také zlevnění spotřebitelských úvěrů. Zatímco ještě před rokem klienti získali spotřebitelský úvěr se střednědobou fixací v průměru za 10,6 procenta, letos v červenci to bylo za 8,9 procenta.

Banky mohou snižovat cenu spotřebitelských úvěrů i proto, že je klienti při současné příznivé příjmové situaci lépe splácejí. Ke konci července klesl podíl problémových spotřebitelských úvěrů na 6,3 procenta, když ještě před rokem byl 8,6 procenta. Celkový objem spotřebitelských úvěrů poskytnutých domácnostem ke konci července dosáhl 193,1 miliardy Kč, což bylo o 7,8 procenta více než před rokem.

Během července podniky nově načerpaly úvěry za 29,1 miliardy Kč, což znamenalo meziroční propad o třetinu. V situaci, kdy ekonomika hlásí oživování investiční aktivity, to podle Zamrazilové znamená, že podniky dosud mají na investice dostatek vlastních zdrojů. Zájem podniků o úvěry bude sílit pravděpodobně pozvolna po vyčerpání vlastních prostředků, a také s pokrokem v čerpání EU fondů, který ale nastane až v příštím roce, dodala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 21. června 2018

Očekáváme v 11:00 29°C

Celá předpověď